Europoseł donosi na Tuska. Były premier złamał prawo

Szef delegacji PiS w Europarlamencie, prof. Ryszard Legutko skarży Donalda Tuska do Europejskiej Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodzi o poparcie, jakiego Tusk udzielił w wyborach prezydenckich Bronisławowi Komorowskiemu. Zdaniem PiS, były premier jako urzędnik nie miał do tego prawa.

 

PiS poinformowało o tym we wtorek, jednak list do rzeczniczki praw obywatelskich Emily O’Reilly datowany jest na 28 maja. Legutko wskazuje w nim, że Donald Tusk złamał zasady określone w Europejskim Kodeksie Dobrej Administracji (EKDA).

Chodzi o wystąpienie byłego premiera, które miało miejsce 15 maja w Gdańsku. Szef Rady Europejskiej powiedział wtedy, że Bronisław Komorowski był, jest i, ma nadzieję, będzie dobrym prezydentem, mimo że może nie jest najskuteczniej walczącym kandydatem.

– Może nie powinienem tego robić, ale uznałem, że powinienem skomentować to, co się dzieje w tej chwili w naszym kraju w kampanii wyborczej. Nie z tytułu funkcji, jaką pełnię, ale dlatego, że czuję się cały czas współodpowiedzialny za to, co w Polsce się dzieje, jako obywatel Polski, Gdańska, jestem tym wszystkim bardzo przejęty – uzasadniał Tusk.

Zdaniem Legutki, Tusk bezpośrednio złamał co najmniej dwa artykuły Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji dotyczące nadużywania uprawnień oraz bezstronności i niezależności. W liście do Emily O’Reilly przewodniczący delegacji PiS w PE przypomina, że zgodnie z art. 5 Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji urzędnik „przy rozpatrywaniu wniosków jednostek i przy podejmowaniu decyzji zapewni przestrzeganie zasady równego traktowania. Pojedyncze osoby znajdujące się w takiej samej sytuacji będą traktowane w porównywalny sposób”.

W kodeksie zapisano również, że „urzędnik powstrzyma się w szczególności od wszelkiego nieusprawiedliwionego nierównego traktowania osób fizycznych ze względu na (między innymi) przekonania polityczne”.

„Otwarte poparcie udzielone jednemu z kandydatów przeciwko drugiemu w prezydenckim wyścigu jest zatem wyraźnym pogwałceniem artykułu 5 Kodeksu” – ocenił cytowany w komunikacie PiS Legutko. Skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich może złożyć każdy obywatel państwa członkowskiego Unii lub osoba mieszkająca na stałe w państwie członkowskim.

fakt.pl

Więcej postów