Ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich 2015

Wybory prezydenckie 2015 i – co oczywiste – ostateczne wyniki PKW – to tematy, którymi żyje Polska. Wiadomo już, że triumfatorem wyborów jest Andrzej Duda. Bronisław Komorowski z kolei poniósł klęskę, bo jeszcze w niedzielę komentatorzy zastanawiali, z jaką przewagą wygra obecny prezydent.

Teraz wiadomo, że wygranym I tury jest kandydat PiS na prezydenta. W nocy z poniedziałku na wtorek Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki, które tylko przypieczętowały to zwycięstwo Dudy.

Jeszcze popołudniu, po zliczeniu 20 okręgów (z 51) PKW podawała, że przewaga Dudy nad Komorowskim wynosi ponad 10 proc. Ale wraz ze spływaniem kolejnych protokołów przewaga Dudy topniała. Gdy zliczono już głosy z 50 okręgów przewaga kandydata PiS nad ubiegającym się o reelekcję Bronisławem Komorowskim zmniejszyła się do 2 punktów. Teraz wiadomo, że przewaga Dudy wcale nie jest aż tak zdecydowana. PKW podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w I turze. Okazało się, że różnica wynosi niecały punkt procentowy:

Na Andrzeja Dudę zagłosowało 34,76 proc. głosujących. Na Bronisława Komorowskiego oddało głos 33,77 proc. ogółu poprawnie biorących udział w wyborach. Na podium znalazł się także Paweł Kukiz, który uzyskał 20,80 proc.

Ile otrzymali pozostali kandydaci?

Janusz Korwin-Mikke – 3,26 proc.

Magdalena Ogórek – 2,38 proc.

Adam Jarubas – 1,60 proc.

Janusz Palikot – 1,42 proc.

Grzegorz Braun – 0,83 proc.

Marian Kowalski – 0,52 proc.

Jacek Wilk – 0,46 proc.

Paweł Tanajno – 0,20 proc.

Frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 48,96 proc.

fakt.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*