Ujawnią światu izraelskie zbrodnie! 2256 ofiar, w tym aż 538 dzieci!

Ujawnią światu izraelskie zbrodnie!Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCR) w Genewie Makarim Wibisono z Indonezji przestawi raport specjalnego wysłannika organizacji do Strefy Gazy, który przeprowadził dochodzenie w sprawie zbrodni, jakich Izraelczycy dopuszczają się na zamieszkujących ten teren Palestyńczykach.

 

Prezentacja raportu będzie stanowiła część debaty poświęconej łamaniu praw człowieka przez państwo Izrael. Na forum Rady zostaną również zaprezentowane (w formie skrótowej) wyniki śledztwa zespołu pod przewodnictwem byłej sędzi Sądu Najwyższego w Nowym Jorku Mary McGowan Davis.

W swoim pierwszym raporcie sporządzonym na zlecenie UNHRC Wibisono napisał, że „większość ofiar stanowiły całe rodziny zabite wskutek ataków rakietowych na ich własne domy, dokonywanych w szczególności nocą”. „Wśród niekończącej się listy przypadków, jakie stały się obiektem zainteresowania Specjalnego Wysłannika, niemalże wszystkie rodziny straciły jedno albo więcej dzieci” uchylił rąbka tajemnicy drugiego raportu izraelski dziennik „Jerusalem Post”.

Z szacunkowych danych zgromadzonych przez władze w Tel Awiwie wynika, że tylko w trakcie wojny w Strefie Gazy śmierć poniosło około 2100 Palestyńczyków, z czego połowa należała do Hamasu. Śledztwo przeprowadzone przez Wibisono demaskuje jednak te izraelskie manipulacje. Otóż okazuje się, że spośród 2256 ofiar, 1563 zatem o wiele więcej niż połowa, to cywile, w tym aż 538 dzieci! „Zasadniczo każdy dzień konfliktu pochłonął życie średnio dziesięciorga dzieci” stwierdził we wspomnianym dokumencie.

Wibisono zwrócił uwagę, iż izraelska odpowiedź w postaci ostrzału obiektów, w których znajdowała schronienie ludność cywilna, była zupełnie nieadekwatna do siły i kierunku ognia ze strony palestyńskiej, który w zasadzie nie niósł za sobą ofiar w ludziach.

Warto przy tym zauważyć, iż raport nie obejmuje zbrodni dokonywanych na Palestyńczykach przez izraelską ludność cywilną, głównie zamieszkującą nielegalnie palestyńską ziemię i tworzącą dzikie osiedla. Tymczasem zarówno przed, w trakcie, jak i po wojnie w Strefie Gazy oraz na pozostałych terytoriach okupowanych dochodziło do krwawych konfliktów między wspomnianymi nielegalnymi osadnikami a ludnością palestyńską.

Jednym z ostatnich, niezwykle drastycznych aktów przemocy było ukamieniowanie przez żydowskich osadników sześcioletniej palestyńskiej dziewczynki Sujoud Ibrahim na nielegalnym żydowskim osiedlu Ma’oun w dystrykcie Południowego Hebronu. Dziecko na szczęście udało się uratować – z poważnymi obrażeniami ciała trafiło do ośrodka zdrowia w pobliżu Jatty.

Karolina Maria Koter

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

4 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*