Ile zarabiają w Polsce prawnicy – najnowszy raport

Ze względu na przesycenie rynku specjalistami w obszarze prawa w całej branży widać duże zróżnicowanie poziomu wynagrodzeń – wynika z najnowszego raportu firmy Hays Poland, przedstawiającego wynagrodzenia i trendy na polskim rynku pracy.

 

Raport opracowany przez ekspertów firmy rekrutacyjnej Hays Poland bazuje na kwotach oferowanych nowozatrudnionym pracownikom w najważniejszych sektorach gospodarki. Dane dotyczące ponad 150 stanowisk zostały na podstawie realizowanych przez firmę projektów rekrutacyjnych.

Raport przedstawia zarobki oferowane na stanowiskach podzielonych na 18 specjalizacji. Wśród nich znalazły się m.in. Finanse i księgowość oraz Prawo i podatki.

Jak czytamy w raporcie „w ostatnich latach prawnicy odczuwają skutki wzrostu konkurencji na rynku usług prawnych”, co ma wynikać „z coraz większej liczby absolwentów prawa oraz aplikantów radcowskich i adwokackich na rynku pracy”.

Autorzy raportu zauważają, iż obecnie zwiększanie przychodów kancelarii zależy w dużej mierze od rozwijania przez nie nowych obszarów związanych z obsługą klienta, promowaniem i sprzedażą usług. Kancelarie inwestują w business development i employer branding, zatrudniając specjalistów z tych dziedzin. Ponadto, kancelarie chcąc walczyć o klienta, są bardziej otwarte na negocjacje cen swoich usług.

Jednym z zauważalnych trendów w sektorze Prawo i podatki jest wyraźne określanie lub poszukiwanie specjalizacji, na co dowodem mają być powstające w ostatnim czasie kancelarie butikowe, które koncentrują się najczęściej na obsłudze konkretnych sektorów rynku, bądź dziedzin prawa.

W raporcie firmy Hays Poland zauważono też większa rozpiętość wynagrodzeń w zależności od wielkości oraz kapitału danej kancelarii. Jak czytamy, „ze względu na przesycenie rynku specjalistami w obszarze prawa (aplikantów oraz radców prawnych / adwokatów) odnotowujemy duże zróżnicowanie poziomu wynagrodzeń na co wpływ ma również doświadczenie, czy znajomość języków obcych”.

Ile zarabiają, więc polscy prawnicy? Na samym szczycie zestawienia znaleźli się dyrektorzy działów prawnych. Ich zarobki wahają się od 15 do 40 tys. zł. Przy czym optimum to 20-25 tys. zł. Niewiele mniej zarabiają osoby zatrudnione na stanowisku starszego prawnika – średnio 20 tys. zł. Najsłabiej opłacani są asystenci prawni. Ich średnie zarobki kształtują się na poziomie 3-4 tys. zł.

Mateusz Adamski

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*