Będzie bałagan z nowymi dowodami!

Od 1 marca, czyli za niecałe dwa tygodnie, będą obowiązywać nowe dowody osobiste. Szykuje się chaos i czekanie. Bo – jak mówią nam anonimowo urzędnicy – zanim nowy system się dotrze, a oni przejdą przeszkolenie będzie bałagan, a cierpieć będą jak zwykle petenci!

 

Po zmianie dowodów osobistych, przynajmniej na początku, obsługa petenta zajmie dużo więcej czasu niż obecnie. – Nawet cztery razy dłużej – skarżą się nam anonimowo urzędnicy. Twierdzą, że w nowym systemie nie ma baz danych, przez co wszelkie informacje będą musieli wprowadzać ręcznie. Wygląda na to, że szykują się kolejki do okienka i nerwowo biegający petenci. Tym bardziej, że – jak ustaliliśmy – nie wszyscy urzędnicy zostali przeszkoleni w obsłudze nowego systemu rejestru danych.

– Na początku może być faktycznie trudność ze skorelowaniem całego systemu – przyznaje Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW. Zapewnia też, że nie będzie problemu z bazami danych.

Czym będą się różnić nowe dowody od tych, którymi posługujemy się teraz? Z dokumentu znikną informacje o wzroście i kolorze oczu oraz zeskanowany podpis właściciela. W dowodzie nie będzie też informacji o adresie zameldowania. Z jednej strony to dobrze. – Dzięki temu przy zmianie meldunku nie będzie trzeba każdorazowo wymieniać dokumentu tożsamości – zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Gdy przyjrzeć się jednak bliżej, okazuje się, że zniknięcie tej informacji może rodzić wiele problemów. Bo o ile banki zapewniają, że przy kredytach nie będą wymagać zaświadczeń o adresie z urzędu, o tyle nie jest jasne, które instytucje będą chciały taki dokument. A to wiąże się z kolejnym odstaniem w kolejce.

Po 1 marca nie trzeba wymieniać dokumentu. Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych.

Oto różnice w dowodach:

1. Z nowego dowodu zniknie rysopis właściciela. Nie będzie więc informacji o wzroście i kolorze oczu.

2. Zniknie informacja o adresie zameldowania. Dzięki temu, przy zmianie meldunku nie będzie trzeba wymieniać dowodu.

3. Na nowych dowodach nie będzie skanu podpisu.

4. Dotychczasowe zdjęcie zostanie zastąpione zdjęciem paszportowym.

fakt.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*