W dniu 22 października br., podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, przedstawiono informację Ministra Obrony Narodowej na temat stanu realizacji programów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, ze szczególnym uwzględnieniem systemu rakietowego krótkiego zasięgu kryptonim Narew.
Przebieg prac związanych z realizacją poszczególnych programów przedstawił pierwszy zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia płk Adam Duda, a dodatkowych informacji udzielał sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek. Informacje przedstawione podczas spotkania uzupełniliśmy wiedzą pozyskaną wcześniej z Inspektoratu Uzbrojenia.
Najważniejszym zadaniem priorytetowego programu obrony powietrznej jest pozyskanie przeciwlotniczego i przeciwrakietowego zestawu rakietowego średniego zasięgu, znanego pod kryptonimem Wisła. Systemu zdolnego razić cele powietrzne na odległości do 100 km oraz skutecznego w zwalczaniu rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, tj. o zasięgu do 1000 km. W 2013 roku Inspektorat Uzbrojenia przeprowadził z potencjalnymi oferentami pierwszy dialog techniczny mający zweryfikować oczekiwania taktyczno-techniczne użytkownika z możliwościami oferty przemysłu, natomiast wiosną tego roku przeprowadzono drugi etap dialogu w zakresie współpracy techniczno-przemysłowej. Udział w nim wzięły cztery podmioty:
konsorcjum, którego liderem był Polski Holding Obronny (PHO) wraz z europejskim koncernem MBDA, francuskim Thales oraz krajowym konsorcjum OPL, oferujące spolonizowaną wersję systemu SAMP/T. Konsorcjum OPL zostało powołane do życia w dniu 19 marca 2013 roku podczas Dni Przemysłu 2013, a jego uczestnikami zostały krajowe firmy sektora zbrojeniowego,
amerykański koncern Raytheon oferujący system Patriot,
amerykańsko-niemiecko-włoskie konsorcjum MEADS International oferujące system MEADS (Medium Extended Air Defence System),
rząd Izraela reprezentujący własnych producentów systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych.
O ofertach i podmiotach uczestniczących w postępowaniu na system Wisła na stronach Dziennika Zbrojnego pisaliśmy już wielokrotnie, warto tu przypomnieć o analizie porównawczej „System Wisła jak rzeka obietnic?”, ofertach konsorcjum MEADS i koncernu Raytheon, a także o opisach systemu SAMPT/T i Patriot. Ostatecznie w dniu 30 czerwca 2014 roku IU poinformował o zakończeniu dialogu technicznego i zamiarze zaproszenia do udziału w postępowaniu tylko dwóch oferentów: europejskiego konsorcjum Eurosam (firmy Thales i MBDA-Francja) oferującego zestaw SAMP/T oraz amerykańskiego koncernu Raytheon oferującego zestaw Patriot. Jako główne kryteria podejętej decyzji uznano operacyjność systemów, posiadanie ich – w odmianie seryjnej – przez państwa NATO oraz największy możliwy udział polskiego przemysłu obronnego w produkcji, serwisowaniu oraz dalszej modernizacji (rozwoju) zestawów. W dniu 29 września br. Minister Obrony Narodowej podpisał wniosek o pozyskaniu systemu Wisła, co formalnie zakończyło realizację fazy analityczno-koncepcyjnej tego zadania. Obecnie trwają prace związane z opracowaniem: zaproszeń do udziału w postępowaniu, projektu umowy oraz założeń offsetowych. Do ukończenia tego ostatniego zadania wymagane jest jeszcze opublikowanie aktów wykonawczych do przyjętej w tym roku ustawy offsetowej (ustawa z dnia 26 czerwca 2014 roku o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa). Zgodnie z zapewnieniami płk Dudy, uruchomienie postępowania powinno nastąpić jeszcze do końca tego roku, a podpisania kontraktu z wykonawcą należy spodziewać się w 2015 roku. Łącznie planuje się od 2018 roku pozyskanie ośmiu baterii systemu Wisła.
Dziennikzbrojny.pl