Rosja: przeciwnicy chcą nas odizolować od świata, zwracamy się ku Azji

Polityka przeciwników Rosji stawia sobie za cel budowę nowego ładu światowego, w którym nasz kraj izoluje się od reszty globu – oświadczył w piątek w Soczi szef rosyjskiego rządu Dmitrij Miedwiediew. Zapowiedział zwrot Moskwy w stronę Azji.

 

Miedwiediew podkreślił, że kluczową strategią Rosji będzie teraz zwiększenie politycznej i gospodarczej roli w Azji, co umocni autorytet Moskwy również na Zachodzie. Strategia Rosji w Azji to nie „bezmyślna zemsta na Europie”, lecz świadoma droga rozwoju – dodał.

Rosyjski premier uznał także za „niewłaściwe i niepotrzebne” dyskusje o zamknięciu rosyjskiej gospodarki czy przestawieniu jej na mobilizację; podkreślił, że Rosja zamierza trzymać się głównych zasad polityki makroekonomicznej, a sankcje „prędzej, czy później się skończą”. Miedwiediew podkreślił, że kluczową strategią Rosji będzie teraz zwiększenie politycznej i gospodarczej roli w Azji, co umocni autorytet Moskwy również na Zachodzie. Strategia Rosji w Azji to nie „bezmyślna zemsta na Europie”, lecz świadoma droga rozwoju – dodał.

Przemawiając na Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym odniósł się też do zachodnich sankcji nałożonych na Rosję za jej działania na Ukrainie; powiedział, że wszelkie próby wywierania presji na Moskwę jeszcze nigdy nie przyniosły skutku.

„Jesteśmy największym pod względem powierzchni państwem świata, mocarstwem atomowym, w którym żyje 150 mln ludzi, terytorium o ogromnych zasobach naturalnych, wielkim rynkiem towarów, usług i inwestycji – zaznaczył rosyjski premier. – I czego chcą (nasi) przeciwnicy? Zbudować nowy światowy ład, bazujący na bezkompromisowej konfrontacji? Czy też w ogóle zamknąć oczy i udawać, że Rosji nie ma na mapie? Izolować nieco mniej niż połowę kontynentu eurazjatyckiego od reszty świata?”.

Rosyjski premier uznał za „niewłaściwe i niepotrzebne” dyskusje o zamknięciu się rosyjskiej gospodarki czy przestawieniu jej na mobilizację; podkreślił, że Rosja zamierza trzymać się głównych zasad polityki makroekonomicznej, a sankcje „prędzej czy później się skończą”.

Miedwiediew wyraził także gotowość do współpracy z Zachodem, pod warunkiem, że zachodni partnerzy „nauczą się słuchać” stanowiska Rosji.

Oświadczył, że podpisał rozporządzenie dopuszczające wprowadzenie ceł na towary z Ukrainy, jeśli Kijów zacznie wdrażać umowę stowarzyszeniową z UE.

Umowę ratyfikowały we wtorek ukraiński parlament i Parlament Europejski. W środę rząd w Kijowie zatwierdził plan wdrażania porozumienia.

Polityczna część umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE została podpisana w marcu, a jej część gospodarcza – w czerwcu. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele UE, Rosji i Ukrainy oświadczyli, że wdrażanie umowy o wolnym handlu zostanie jednak odłożone do 31 grudnia 2015 roku. Do tego czasu Ukraina nadal będzie korzystać z jednostronnego zniesienia ceł przez UE.

MSZ Ukrainy oświadczyło następnie, że odłożenie wdrażania umowy o wolnym handlu „usuwa hipotetyczne zaniepokojenie” Rosji związane z wpływem tego porozumienia na jej gospodarkę.

rp.pl

Więcej postów