Francja: Adwokat Sarkozy’ego w areszcie. Miał informować b. prezydenta o dotyczących go śledztwach

Adwokat byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego został zatrzymany w sprawie dotyczącej nadużywania przez niego wpływów i naruszania tajemnic śledztwa.

Thierry Herzog miał informować byłego szefa państwa o śledztwach, w których przewijał się wątek Sarkozy’ego. Prawnika przesłucha teraz policja antykorupcyjna.

Śledczy chcą ustalić, czy Sarkozy (prezydent w latach 2007-2012), korzystając z pomocy swego adwokata, usiłował pozyskać informacje na temat dotyczącego go dochodzenia w zamian za obietnicę prestiżowego stanowiska dla urzędnika sądowego. W ramach śledztwa otwartego w lutym śledczy mają również stwierdzić, czy Sarkozy był bezprawnie poinformowany o tym, że jest objęty podsłuchami.

O zastosowaniu tego nadzwyczajnego środka wobec byłego szefa państwa zdecydowano we wrześniu 2013 r. w ramach innego dochodzenia. Dotyczyło ono oskarżeń w sprawie finansowania zwycięskiej kampanii prezydenckiej Sarkozy’ego w 2007 r. przez ówczesnego dyktatora Libii Muammara Kadafiego – przypomina agencja AFP.

We Francji coraz częściej spekuluje się o powrocie Sarkozy’ego do polityki

Do aresztu trafiło ponadto dwóch wysokich rangą francuskich urzędników sądu kasacyjnego – Patrick Sassoust oraz Gilbert Azibert, który miał otrzymać propozycję prestiżowego stanowiska w zamian za przekazanie poufnych informacji.

Na podstawie podsłuchanych rozmów telefonicznych Sarkozy’ego i Herzoga śledczy podejrzewają, że usiłowali oni wydobyć od Aziberta informacje na temat postępowania dotyczącego byłego szefa państwa.

Informacje o przesłuchaniach adwokata byłego prezydenta wypływają w czasie, gdy w kraju coraz częściej spekuluje się na temat powrotu Nicolasa Sarkozy’ego do polityki i objęcia przez niego przywództwa opozycyjnej centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Ugrupowanie to jest pogrążone w bezprecedensowym kryzysie z powodu skandalu wokół fałszowania faktur i płatności za kampanię prezydencką Sarkozy’ego w 2012 r. Pod koniec maja skandal zmusił do ustąpienia ówczesnego szefa UMP Jean-Francois Cope.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*