Czy na Białorusi wylądują rosyjskie strategiczne bombowce Tu-160?

Na niektórych rosyjskich stronach internetowych pojawiły się informacji o możliwym rozszerzeniu rosyjskiej obecności wojskowej na Białorusi do poziomu lotnictwa strategicznego.

 

Najwyraźniej, Rosja podejmuje działania w celu przywrócenia parytetu sił w kierunku zachodnim.

Według dostępnych informacji, w odpowiedź na rozmieszczenie w Europie Zachodniej amerykańskich bombowców B-2 i B-52, na Białorusi wkrótce wylądują rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160, mówi charter97.org.

Jak stanęło wiadomo z źródła w dowództwie Sił Powietrznych, bombowce strategiczne będą brać udział w defiladzie powietrznej z okazji Dnia Niepodległości Białorusi 3 lipca.

Obecnie odbywa się przygotowanie samolotów i załóg dla przelotu z Bazy Lotnictwa Strategicznego “Engels” na jedno z białoruskich lotnisk. Przelot bombowców odbędzi się już w najbliższym czasie. Ani ilość samolotów, ani lotnisko, na którym będą bazować się bombowce nie zostały jeszcze określone. Wiadomo tylko, że po paradzie Tu-160, najprawdopodobniej będą tymczasowo bazować się na jednym z białoruskich lotnisk wojskowych.

W Internecie pojawiły się informacji, że oprócz samolotów w defiladzie wezmą również udział rosyjscy opancerzone samochody “Tygrys”, system rakietowy “Iskander” i przeciwlotniczy S-400. Czy pozostanie ta technika na Biłorusi jeszcze nie wiadomo.

Wydaje się, że Ministerstwie Obrony Rosji zdecydowały się adekwatnie odpowiedzieć na aktywizację działalności wojskowej NATO w krajach bałtyckich i Polsce, w związku z wydarzeniami na Ukrainie: wzmocnienie ugrupowania lotniczego, przerzut 600 amerykańskich komandosów, przeprowadzenie na szeroką skalę, ćwiczeń itd.

Adam Kamiński

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. Gdzies wczoraj przegladajac newsy natrafilem na scenariusz gdzie „Zielone ludziki” beda do nas przerzucane przez okreg Kaliningradzki… wie ktos cos?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*