Stan wojenny na wschodzie Ukrainy? Jutro decyzja

Rada Bezpieczeństwa Ukrainy na jutrzejszym posiedzeniu zajmie się kwestią wprowadzenia stanu wojennego w obwodach donieckim i ługańskim

– oświadczył w programie telewizyjnym minister obrony Mychajło Kowal.

„Jestem przekonany, że temat ten będzie omawiany i że zostanie podjęta odpowiednia decyzja” – powiedział.

Radę Bezpieczeństwa zwołuje prezydent Petro Poroszenko w związku z zestrzeleniem w Ługańsku przez prorosyjskich separatystów samolotu transportowego z 49 wojskowymi na pokładzie. Do zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę. Pasażerowie maszyny i załoga zginęli.

Minister Kowal poinformował, że śledztwo rozpatruje m.in. wersję, że buntownicy, którzy zestrzelili czterosilnikowy samolot Ił-76, mogli dokonać ataku w wyniku zdrady dyspozytorów lotów.

„Przestępcy, którzy strzelali w ten samolot, byli bardzo dobrze przygotowani” – powiedział.

Kowal oświadczył, że w związku ze śledztwem czasowo zawieszony w obowiązkach został m.in. naczelnik głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego generał-major Ołeksandr Szutow.

Do zestrzelenia transportowca z żołnierzami na pokładzie przyznali się w niedzielę separatyści z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej.

„Ił-76 został zestrzelony przez siły naszej obrony powietrznej” – powiedział na konferencji prasowej przywódca samozwańczego tworu Wałerij Bołotow.

Samolot rozbił się w sobotę o godzinie 1.10 czasu lokalnego przy podchodzeniu do lądowania w Ługańsku. Według świadków został trafiony samonaprowadzającym się pociskiem rakietowym ziemia-powietrze wystrzelonym z przenośnej ręcznej wyrzutni. Ukraińska prokuratura potwierdziła, że przyczyną katastrofy było zestrzelenie pociskiem kierowanym.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*