Powietrzny tankowiec USAF działa z Powidza

W dniu wczorajszym do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu dotarł amerykański powietrzny tankowiec KC-135R Stratotanker.

 

Maszyna oraz personel przyleciała do nas z brytyjskiej bazy RAF Mildenhall. Jej przebazowanie to element wsparcia właśnie rozpoczętych, największych w tym roku morskich ćwiczeń na Bałtyku – Baltops 2014.

Samolot należący do 100. Ekspedycyjnego Dywizjonu Powietrznego Tankowania (100th Expeditionary Air Refueling Squadron) nie dokonał tylko przebazowania. Nad Bałtykiem wykonano pierwsze zadanie związane z tankowaniem samolotów bojowych F-16C/D amerykańskich sił powietrznych podczas Baltops 2014. Jest to właściwość dziś w zasadzie niezbędna dla lotnictwa bojowego. Załogi polskich F-16 utrzymują nawyki i uprawnienia do tego typu zadań dzięki wykorzystaniu maszyn sojuszników, nie posiadamy narodowych zdolności w tej kategorii.

Nie jest to jedyna misja powietrznych tankowców nad Polską. Od marca samoloty tej klasy wspierają działania maszyn E-3A/D/F AWACS wykonujących misje dozorujące nad Polską oraz Rumunią.

Stany Zjednoczone utrzymują bardzo liczną flotę powietrznych tankowców. Najliczniejsze są właśnie samoloty KC-135 Stratotanker, ich liczba w USAF oscyluje wokół 400 egzemplarzy. Stratotanker to powszechnie stosowana konstrukcja, ale również i wiekowa. Na etapie dostaw pierwszych maszyn znajduje się program wdrażania jego następcy, samolotu Boeing KC-46A Pegasus (oparty o pasażerski Boeing 767).

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*