Niemcy chcą wrócić w czeskie Sudety

Nie trzeba było czekać długo, by po wydarzeniach na Krymie rewizji historii i granic zaczęli domagać się także inni.

 

Właśnie pretensje do Czechów postanowiła wysunąć cześć Niemców. Potomkowie Niemców sudeckich wypędzonych z Czechosłowacji przez komunistyczne władze w Pradze w latach 40-tych chcą powrotu w ojczyste strony.

Tuż po zakończeniu II wojny światowej Niemców wypędzano nie tylko z ziem uzyskanych w Polsce. Podobne wydarzenia były efektem dekretów czechosłowackiego prezydenta Edvarda Benesza. Pomiędzy rokiem 1946 a 1948 kilka milionów Niemców sudeckich straciło swój dobytek i zostało wypędzonych z Czechosłowacji.

– Naród czeski powinien pozbyć się wreszcie tego strasznego balastu – tak o konieczności unieważnienia tamtych dekretów mówi dziś Bernd Posselt z Ziomkostwa Niemców sudeckich. W niedzielę w Augsburgu ta organizacja wezwała współczesne Czechy do rewizji historii II wojny światowej.

Posselt to jednak nie marginalny szaleniec, który nie może pogodzić się z przeszłością To także członek bawarskiej CSU, która jest częścią chadeckiej koalicji kierowanej przez kanclerz Angelę Merkel, która rządzi Niemcami nieprzerwanie już od dziewięciu lat. W rozmowie z agencją DPA polityk stanowczo podkreślił, iż w obecnej sytuacji geopolitycznej prawo wprowadzone przez komunistę Benesza w nieistniejącej od ponad dwóch dekad Czechosłowacji powinno „trafić na śmietnik”.

Na śmietnik jak na razie trafiają jednak niedawne ustalenia między Czechami a bawarskim rządem o tym, iż temat dekretów rządu Benesza nie będzie już więcej przedmiotem niemiecko-czeskich stosunków. – Mój rząd nie widzi żadnego powodu, by kwestionować dekrety Benesza i otwierać ponownie dyskusję na ich temat – stwierdził jeszcze w niedzielę premier Bohuslav Sobotka.

Dyskusję na nowo otwiera jednak także premier Bawarii Horst Seehofer, który jeszcze niedawno ustalił z byłym premierem Czech Petrem Neczasem, że czas raz na zawsze zakończyć dyskusję na temat wywłaszczenia i wypędzenia Niemców sudeckich z Czech, ale właśnie… patronował zjazdowi ziomkostwa w Agusburgu.

Jakub Noch

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*