Kto zabił polskiego historyka Roberta Kuwałeka na Ukrainie? [+VIDEO]

Robert Kuwałek, polski historyk, pracownik Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie, zmarł na Ukrainie we Lwowie (obecnie stolica ukraińskich nacjonalistów).

Konsulat potwierdził tę tragiczną informację. Według lokalnych lubelskich mediów, Robert Kuwałek był poszukiwany od czwartku. Tego dnia nie wrócił do hotelu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi ukraińska prokuratura. Działalność profesyjna może być przyczyną tragedii. Jak podaje „Dziennik Wschodni”, rodzina i przyjaciele mężczyzny wydali specjalne oświadczenie.

Ciało Roberta Kuwałka odnaleziono nieopodal hotelu, gdzie się zatrzymał. Nie miało widocznych obrażeń. Wstępnie milicjanci przyjęli, że przyczyną śmierci był wylew, niemniej jednak śledczy zarządzili sekcję zwłok.

Robert Kuwałek miał 47 lat. Był pracownikiem działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku, znanym historykiem Holocaustu, najlepszym ekspertem od historii masakry Żydów na Lubelszczyźnie przez hitlerowców i banderowców. Organizował i kierował muzeum w Bełżcu. Jest autorem książki „Obóz zagłady w Bełżcu”, pierwszej monografii dotyczącej obozu w Bełżcu.

{source}
<iframe width=”560″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/-LKFptM7oOk” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
{/source}

Został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wkład w krzewienie kultury i historii żydowskiej oraz medalem „Powstanie w Gettcie Warszawskim” przez Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie.

W ostatnim okresie przygotowywał pracę dotyczącą powojennych śledztw niemieckich w sprawie zbrodni popełnionych przez hitlerowców i banderowców na obszarze dystryktu lubelskiego Generalnej Guberni.

Jakub Moźniak

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

2 Komentarze

  1. Srednio 2 na 100 osob ma w glowie nieprawidlowosc naczyniowa, tetniaka. Conajmniej polowa z nich o tym nie wie. Najczesciej dowiadujemy sie o tym przy wylewie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*