NSA gromadziła zdjęcia z portali społecznościowych

Amerykańska Agencja Wywiadowcza NSA zgromadziła miliony zdjęć, zbierając je m.in, na portalach społecznościowych i wykorzystała w systemach rozpoznawania twarzy.

To kolejne informacje ujawnione przez Edwarda Snowdena.

Wiadomość tę podał dziennik „New York Times”.

Według gazety NSA każdego dnia przechwytywała miliony zdjęć zamieszczanych na portalach społecznościowych, dołączanych do maili, korzystała nawet z wideoczatów.

Zbierane przez Agencję zdjęcia miały posłużyć „poprawianiu działalności wywiadowczej”, jak uzasadniła to postępowanie rzeczniczka NSA Vanee M. Vines, a działalność wywiadowcza ma zapobiec atakom na USA i sojuszników. Rzeczniczka oświadczyła, że Agencja nie gromadzi zdjęć wykorzystywanych w dokumentach, takich jak zdjęcia paszportowe. Odmówiła jednak odpowiedzi na pytanie, czy w gromadzeniu bazy fotografii NSA wykorzystywała portale społecznościowe.

Z ujawnionych przez Snowdena dokumentów nie wynika, ile osób było obserwowanych przez NSA. „NYT” sugeruje jednak, że w znacznej mierze inwigilacja dotyczyła obywateli z krajów innych niż Stany Zjednoczone.

Edward Snowden przebywa obecnie w Rosji, gdzie uzyskał azyl polityczny, ale tyko na rok. Wygasa on w sierpniu. Z ostatnich informacji wynika jednak, że Amerykanin nie chce zostać w Rosji – stara się o azyl w Brazylii.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*