Chiny stawiają platformę wiertniczą na spornych wyspach

Chiny zainstalowały platformę wiertniczą na spornych wyspach na Morzu Południowochińskim. – To ewidentnie pokaz siły Chin i sposób na wykorzystanie sytuacji wokół Ukrainy – mówił w Radiu TOK FM dr Jarosław Jura, sinolog. W Wietnamie, który rości sobie prawa do tego terytorium, płoną chińskie fabryki.

 

W komunistycznym Wietnamie trwają masowe robotnicze protesty w proteście przeciw zainstalowaniu przez Chiny platformy wiertniczej w rejonie spornych Wysp Paracelskich. Pracownicy chińskich fabryk przerwali pracę, podpalili kilkanaście zakładów, a kolejnych kilkaset splądrowali. Ofiarą padły nie tylko chińskie, ale też koreańskie czy japońskie przedsiębiorstwa. Robotnicy ich nie rozróżniali.

Spór o Wyspy Paracelskie otoczone złożami ropy naftowej i gazu toczy się od dziesięcioleci. Hanoi uważa wyspy za swoje, choć kontroluje je Pekin, czemu dał wyraz, instalując platformę. W konflikt zaangażował się już Waszyngton, który krytykuje chińskie działania. Czy sytuacja może się jeszcze zaognić?

To nie zakończy się konfliktem zbrojnym na szeroką skalę – uspokajał w Radiu TOK FM dr Jarosław Jura, socjolog i sinolog z Instytutu Społeczno-Ekonomicznych Ekspertyz. Przypominał, że terytorium de facto już wcześniej było kontrolowane przez Chiny, a w regionie jest sporo konfliktów terytorialnych, w które zaangażowane są także Japonia, Filipiny czy Rosja.

– Wydaje się, że Chińczycy celowo wykorzystali sytuację, kiedy uwaga świata jest zwrócona w kierunku Ukrainy i Rosji – mówił dr Jura. – To ewidentnie pokaz siły Chin i sposób na wykorzystanie sytuacji wokół Ukrainy. Chińczycy, jeśli chodzi o dyplomację, są bardzo zaawansowani – zaznaczył.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*