Janukowycz chce referendum w każdym regionie Ukrainy

Odsunięty od władzy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz w dzisiejszym oświadczeniu do ukraińskiego narodu wezwał do przeprowadzenia w każdym regionie Ukrainy referendum w sprawie określenia ich statusu – podała agencja ITAR-TASS.

 

– Jako prezydent, którego serce i myśli są z wami, wzywam każdego odpowiedzialnego obywatela Ukrainy – nie pozwólcie, by oszuści was wykorzystali! Domagam się referendum w każdym regionie Ukrainy w sprawie określenia ich statusu – powiedział w wystąpieniu Wiktor Janukowycz.

Odsunięty od władzy prezydent Ukrainy dodał, że „tylko ogólnonarodowe referendum na Ukrainie, a nie wybory prezydenckie, mogą znacząco ustabilizować i utrwalić integralność Ukrainy”.

– Antykonstytucyjna nowelizacja ustawodawstwa (przyjęte przez ukraiński parlament poprawki – red.), w szczególności ta dotycząca wyborów prezydenckich na Ukrainie, wyklucza szansę na uczciwe wybory, bez względu na to, kiedy się odbędą – stwierdził Janukowycz.

Janukowycz oświadczył, że „ustawy te uchwalano pod presją Majdanu, a wobec wielu deputowanych i ich rodzin stosowano przemoc, nie mówiąc o stałych pogróżkach”.

Kierując swoje słowa do Partii Regionów, poprosił o zwolnienie z funkcji przewodniczącego i wykluczenie z szeregów ugrupowania.

– Prawowity prezydent Ukrainy został zmuszony do opuszczenia Ukrainy podczas brutalnego powstania w zeszłym miesiącu. Ukraiński parlament, Rada Najwyższa, przejęła rolę głowy państwa i zaakceptowała nowy rząd – powiedział Janukowycz.

Jak jednak podkreślił Janukowycz, to on jest prawowitym prezydentem Ukrainy.

Wspomniał także, że nowe władze na Ukrainie ogłosiły wcześniejsze wybory prezydenckie, które mają się odbyć 25 maja.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*