Ołeksandr Muzyczko „Saszka Biały” nie żyje

Jak podają ukraińskie media dzisiejszej nocy w Równem na Wołyniu nieznani dotąd sprawcy zamordowali lidera Prawego Sektora na zachodniej Ukrainie Ołeksandra Muzyczko „Saszkę Białego”.

 

Według relacji naocznego świadka, dzisiejszej nocy, około północy czasu ukraińskiego, pod kawiarnię „Try Karasia” w Równem podjechały trzy mikrobusy marki Volkswagen. Sprawcy wywlekli na ulicę wszystkich znajdujących się tam ludzi, w tym Ołeksanda Muzyczko i jego ochroniarzy. Nałożono mu na ręce kajdanki, pobito, a następnie świadkowie usłyszeli wystrzały z karabinów maszynowych.

Obecnie na miejscu pracuje grupa operacyjna. Jak podaje portal korrespondent.net powołując się na naocznych świadków, na miejscu znaleziono tylko jedno ciało, Ołeksanda Muzyczko.

Śmierć Saszki Białego potwierdził przed chwilą na swoim profilu na portalu Facebook Pawło Danylczuk, lider Prawego Sektora w Obwodzie Wołyńskim.

Z kolei lokalny lider UNA-UNSO Jarosław Hranitnyj, który widział ciało zabitego, przekazał lokalnym mediom, że lidera Prawego Sektora zamordowano strzałem w serce. Sprawcy uprowadzili ze sobą pięć osób.

Ołeksandr Muzyczko „Saszko Biały” był działaczem UNA-UNSO i koordynatorem Prawego Sektora w zachodnich obwodach Ukrainy. Wcześniej, w roku 1994 brał udział w pierwszej wojnie czeczeńskiej, dowodząc ochotniczym oddziałem UNA-UNSO. Był także m.in. osobistym ochroniarzem prezydenta Czeczenii gen. Dżochara Dudajewa, oprócz tego osobiście brał udział w zabijaniu i torturowaniu rosyjskich żołnierzy.

W ostatnim czasie było o nim na Ukrainie bardzo głośno. Zasłynął jako bohater publikowanych na portalu youtube filmików, gdy: groził ministrowi spraw wewnętrznych Ukrainy Awakowi, że go „zniszczy i powiesi jak psa, za nogi na bramie MSW”, jeśli ten zechce go aresztować. Wcześniej groził prokuratorowi w Równem, który nie spieszył się z aresztem człowieka oskarżanego o uduszenie kobiety. Jeszcze wcześniej przybył na posiedzenie urzędników w Równem uzbrojony w automat Kałasznikowa.

Ostatnio, 13 marca br. zamieścił nagranie na swoim profilu na portalu społecznościowym, w którym informował, że dysponuje wiarygodną informacją, że kierownictwo ukraińskiej prokuratury i MSZ podjęło decyzję o jego fizycznej likwidacji albo o aresztowaniu go i wydaniu służbom specjalnym Federacji Rosyjskiej. W ten sposób nowa ukraińska władza chce pozbyć się politycznych oponentów.

{source}
<iframe width=”420″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/q8JC-ZjqFb4″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
{/source}

 

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*