Spektakularna zorza polarna znów pojawiła się nad Polską. Świadkowie tego zjawiska podzielili się swoimi zdjęciami w sieci. Widok nocnego nieba mieniącego się różnymi kolorami robi ogromne wrażenie.
Tegoroczny wrzesień jest wyjątkowo łaskawy, jeśli chodzi o możliwość podziwiania zorzy polarnej nad Polską. Przypomnijmy, że w tym miesiącu już dwukrotnie można było zobaczyć to barwne widowisko na niebie. Ostatni raz zorza zachwyciła Polaków z poniedziałku na wtorek (18-19 września).
Minionej nocy mieszkańcy naszego kraju znów być świadkami tego zapierającego dech w piersiach widoku. Niecodzienne zjawisko przybrało najbardziej intensywnych kolorów w północnej części kraju, chociaż było widoczne również w innych regionach Polski.
Zorza polarna znów nad Polską. Sieć obiegły spektakularne zdjęcia
Zorza polarna to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących zjawisk natury. Chociaż najczęściej jest widoczna na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, zdarza się, że można ją podziwiać również w Polsce. Tak było minionej nocy z niedzieli na poniedziałek.
Dobre warunki atmosferyczne do podziwiania zorzy panowały nie tylko w północnej części Polski, ale też na zachodzie i południu. Potwierdzeniem tego są zdjęcia, które zalały media społecznościowe. „TAAAAK MAMY TO!! Zorza Polarna uchwycona dziś w powiecie żagańskim, lubuskie” – czytamy w poście opublikowanym na profilu Lubuscy Łowcy Burz.
Fotografia doczekała się 4,8 tys. polubień i wielu pozytywnych komentarzy. Internauci nie kryli zachwytu nad uchwyconym widokiem. „Coś pięknego” „Magia”, „Wielkie WOW”, „Niesamowite zjawisko”, „Cudo”, „Wygląda bajecznie” – komentowali użytkownicy.
Piękne prezentowała się też zorza w województwie pomorskim czy warmińsko-mazurskim. Kolory widoczne na niebie wyglądały naprawdę niesamowite, niemal jak wyciągnięte z Photoshopa.
Zorza była widoczna także na południu Polski. Barwne łuny na niebie, mieniące się kolorem zielonym i fioletowym, uchwycono w Będzinie, w województwie śląskim.
Zorza polarna – od czego zależy kolor łun?
Zorza polarna powstaje, gdy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością. Planeta jest chroniona przed tym „atakiem” dzięki polu magnetycznemu. Przekierowuje ono cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze – wyjaśnia portal TVN24.
To właśnie od rodzaju gazu, który dociera do ziemskiej atmosfery, wpływa na kolor świetlistych łun pojawiających się na niebie. Za czerwony i zielony kolor odpowiada tlen, azot świeci na purpurowo i bordowo, a wodór i hel – na niebiesko lub fioletowo.
Źródło: radiozet.pl