Szwecja dąży do wzmocnienia militarnego aby pozostać poza NATO

Szwecja dąży do wzmocnienia militarnego aby pozostać poza NATO i szukać innych dróg współpracy obronnej – przekazał w czwartek portal Defense News.

Jak przekazał w czwartek portal  Defense News   dążenie Szwecji do znacznego wzmocnienia militarnego jest częścią planu rządu, aby pozostać poza NATO i zamiast tego szukać innych dróg współpracy obronnej, powiedział w tym tygodniu minister obrony tego kraju Peter Hultqvist.

„Nie sądzę, aby było tak łatwo powiedzieć, że rozwiązanie wszystkich kwestii obronnych w naszej części Europy można rozwiązać jedynie poprzez członkostwo w NATO” – powiedział dziennikarzom Peter Hultqvist na internetowej konferencji prasowej 7 kwietnia.

Dodał, że przystąpienie Szwecji do sojuszu „zmieniłoby sytuację” Finlandii, kluczowego partnera Szwecji w kwestiach obronnych. „A Finlandia ma bardzo długą granicę z Rosją”.

Hultqvist dodał, że szwedzka doktryna bezpieczeństwa, wywodząca się z „historii i doświadczeń”, nie nadawałaby się do formalnego członkostwa w NATO, chociaż kraj ten, podobnie jak Finlandia, jest częścią programu zwiększonego partnerstwa sojuszu, który zapewnia niektórym partnerom ściślejszą przynależność.

„Uważamy, że najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest modernizacja zdolności wojskowych i współpraca z innymi z perspektywy dwustronnej i wielostronnej oraz budowanie rzeczywistej interoperacyjności, ale niczego nie zmieniamy w platformie bezpieczeństwa w naszej części Europy” – dodał.

Członkostwo w NATO jest w Szwecji tematem kontrowersyjnym. Politico poinformowało w grudniu, że większość partii w parlamencie popiera dołączenie do sojuszu w przeciwieństwie do rządu mniejszościowego.

Wsparcie dla szwedzkiej armii, zatwierdzone przez parlament pod koniec ubiegłego roku, przewiduje 40-procentowy wzrost wydatków w latach 2021-2025, do 11 miliardów dolarów rocznie.

Plan zakłada zwiększenie liczebności sił zbrojnych z 60 000 do prawie 100 000 pracowników do 2030 roku, reorganizację armii w trzy brygady zmechanizowane, modernizację korwet marynarki wojennej, wyposażenie ich w pociski przeciwlotnicze i budowę nowych okrętów oraz opracowanie myśliwca nowej generacji.

Trwają również prace nad wymyśleniem „długoterminowej strategii zaopatrzenia w sprzęt”, powiedział dziennikarzom Hultqvist. „Działamy na podstawie tego, co naprawdę się wydarzyło i wyciągamy wnioski z tej perspektywy” – dodał minister.

KRESY.PL

Więcej postów