Po tym jak testy wykazały, iż istniejąca szczepionka Moderny może być mniej skuteczna wobec południowoafrykańskiej odmiany koronawirusa, producent ten rozpoczął testy kliniczne zmienionej wersji swojej szczepionki.
Jak podaje agencja Reutera, Moderna oświadczyła w poniedziałek, że planuje rozpocząć badania kliniczne zmienionej wersji dawki przypominającej szczepionki COVID-19 skierowanej przeciwko południowoafrykańskiej wersji koronawirusa. Decyzję taką podjęto po tym, jak testy wykazały, że autoryzowana szczepionka Moderny może wywoływać zmniejszoną odpowiedź przeciwciał na wirusa z południowej Aryki.
W ramach testów Moderna przetestuje również dodatkowy zastrzyk przypominający swojej autoryzowanej szczepionki, aby sprawdzić, czy wzmacnia on reakcję przeciwciał przeciwko wariantowi z południowej Afryki.
Moderna przedstawiła wyniki badania, w którym wykorzystano próbki krwi od ośmiu osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki, i dwóch małp, które również zostały zaszczepione.
Wariant brytyjski koronawirusa nie miał wpływu na poziom przeciwciał, które mogą unieszkodliwić wirusa, wytwarzanych po szczepieniu. W przypadku odmiany z południowej Afryki nastąpił sześciokrotny spadek poziomu przeciwciał.
Mimo to, jak twierdzi Moderna, poziom przeciwciał pozostał powyżej poziomu, który uważa się za wystarczający.
Wyniki nie zostały jeszcze opublikowane ani recenzowane, ale zostały przesłane do strony internetowej bioRxiv, który publikuje wstępne badania online.
„Robimy to dzisiaj, aby być na czele, jeśli zajdzie taka potrzeba” – powiedział w wywiadzie dr Tal Zaks, główny lekarz firmy Moderna. „Nie wiem, czy tego potrzebujemy, i mam nadzieję, że nie” – mówił Zaks dodając, że traktuje nową wersję szczepionki jako „polisę ubezpieczeniową”.
Ostatnio pojawiło się kilka nowych wariantów koronawirus. Wariant z Wielkiej Brytanii ma być około dwa razy bardziej zaraźliwy niż wirus zidentyfikowany w Chinach. Naukowcy zaczęli podejrzewać, że może być również bardziej śmiertelny. Warianty z Afryki Południowej i Brazylii mogą być bardziej odporne na działanie systemu immunologicznego.
CZYTAJ TAKŻE: Norwegia: Instytut Zdrowia przestrzega przed szczepieniem chorych osób powyżej 80. roku życia