Koncern Northrop Grumman rozpoczął budowę sześciu stanowisk kierowania i dowodzenia dla Polski, zintegrowanych z systemem kierowania i dowodzenia obroną powietrzną IBCS. Są one przeznaczone dla systemów Patriot, w ramach programu Wisła.
W czwartek Northrop Grumman Corporation poinformowało o otrzymaniu sześciu specjalnych schronów-kontenerów, które zostaną przerobione na centra kierowania i dowodzenia operacyjnego dla systemu kierowania i dowodzenia obroną powietrzną IBCS, przewidzianego dla Polski w ramach programu Wisła.
Sprzęt IBCS zostanie zainstalowany w kontenerach, tworząc w ten sposób w pełni działające centra operacyjne (EOC). Zostaną one zintegrowane z oprogramowaniem zarządzania walką IBCS, które zmaksymalizuje potencjał bojowy sensorów i systemów uzbrojenia. Po zakończeniu procesu integracji, każdy EOC przejdzie odpowiednie testy, zanim zostanie dostarczony amerykańskiemu rządowi. Ten z kolei dostarczy je Polsce w ramach kontraktu dotyczącego programu Wisła.
Kenn Todorov, wiceprezydent i główny manager ds. systemów bojowych w Northrop Grumman podkreśla, że rozpoczęcie produkcji EOC to bardzo ważny kamień milowy dla programu Wisła i pozyskania przez Polskę systemów obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot wraz z IBCS. Zaznaczył, że centrum produkcyjne koncernu jest przygotowane do produkcji i dostarczenia centrów dowodzenia na czas i w granicach wyznaczonego budżetu.
Wcześniej informowaliśmy , że Amerykanie pozytywnie ocenili wyniki ubiegłorocznych prób systemu kierowania i dowodzenia obroną powietrzną IBCS, przewidzianego dla systemów Patriot dla Polski i podjęli decyzję o rozpoczęciu wstępnych testów operacyjnych. Otwiera to drogę do rozpoczęcia produkcji małoseryjnej.
System IBCS, opracowany został przez Northrop Grumman na potrzeby US Army, ma osiągnąć wstępną gotowość operacyjną w połowie 2022 roku. Wówczas możliwe będzie rozpoczęcie pełnej produkcji seryjnej. System ma trafić najpierw do 3. batalionu „Legion” z 43. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej Armii USA, wyposażonego w system obrony powietrznej Patriot.
Przeczytaj: Najnowszy pocisk systemu Patriot nie wypalił podczas testów w Nowym Meksyku
Zobacz również: Eksperci: system Patriot zawiódł w Arabii Saudyjskiej
Mniej więcej równolegle z wstępnym wdrażaniem IBCS w amerykańskiej armii, system ma trafić do polskich żołnierzy. Do końca 2022 roku ma go otrzymać 37. Sochaczewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej. W ten sposób Polska stanie się pierwszym zagranicznym użytkownikiem tego systemu, zakupionego na podstawie umowy z 2018 roku o wartości 4,75 mld USD netto (około 22 mld zł brutto), przewidującej dostawę dwóch baterii Patriot wraz z systemem dowodzenia IBCS.
Zobacz również: Amerykanie twierdzą, że przeprowadzili udany test zintegrowanych systemów Patriot i THAAD
O testach systemu IBCS w USA pisaliśmy latem ubiegłego roku . Armia Stanów Zjednoczonych poinformowała wówczas, że jest o krok bliżej do poprawy swoich zdolności w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej po udanej próbie przechwycenia dwóch celów na małej wysokości lecących w bliskiej odległości. Podczas testu żołnierze polegali na IBCS, aby połączyć dwa radary Patriot, dwa radary AN / MPQ-64 Sentinel, trzy wyrzutnie Patriot oraz kilka centrów walki, aby zniszczyć dwa cele.
Wprowadzenie nawet pierwszej wersji IBCS ma zwiększyć możliwości wyposażonych w ten system batalionów Patriot , bowiem będą mogły korzystać w procesie kierowania ogniem nie tylko z własnych radarów, ale też ze stacji Sentinel, a także innych źródeł. Z IBCS będą integrowane także inne elementy, m.in. nowej generacji zestawy IFPC Inc-2I. System był testowany także we współdziałaniu z myśliwcami F-16 oraz sensorami naziemnymi będącymi na wyposażeniu innych rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
northropgrumman.com / Kresy.pl