Pakiety wyborcze będzie można odebrać w urzędzie gminy. Tak samo do urzędu będzie można oddać wypełnioną kartę do głosowania i to na dwa dni przed planowanym dniem wyborów! Takie rozwiązania znalazły się w poprawionym przez PiS projekcie ustawy korespondencyjnym. We wtorek projetem ma zająć się Sejm. Wyjaśniamy w szczegółach, jak to głosowanie ma wyglądać.
1. Jak ma wyglądać głosowanie korespondencyjne według nowej wersji?
Różnic jest sporo. Pierwsza ma polegać na tym, że każdy wyborca ma sam zdecydować, czy chce głosować korespondencyjnie czy też osobiście, w lokalu wyborczym. Inaczej będzie wyglądać w związku z tym sam proces dostarczania pakietów wyborczych oraz oddania głosów.
2. Co będą musiały zrobić osoby, które będą chciały zagłosować korespondencyjnie?
Najpóźniej 12 dni przed głosowaniem wyborca będzie musiał zgłosić komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy, w której jest zameldowany, zamiar głosowania korespondencyjnego. Zgłoszenie może być złożone pisemnie, ustnie lub przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji ma przygotować specjalną usługę elektroniczną.
3. Jak ma wyglądać takie zgłoszenie?
Należy w nim podać swoje imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia i numer PESEL, a także będzie trzeba wskazać adres, gdzie taki pakiet ma zostać wysłany.
4. Jak mają zagłosować osoby na kwarantannie?
Najpóźniej pięć dni przed wyborami muszą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do urzędu gminy.
5. Kto dostarczy pakiety wyborcze i kiedy?
Najpóźniej 5 dni przed wyborami pakiety wyborcze zostaną dostarczone pod adres, jaki wskazaliśmy w zgłoszeniu. Pakiet może być dostarczony przez pracownika urzędu gminy lub też przez dwóch pracowników poczty. Trafia do skrzynki odbiorczej wyborcy. Pakiety wyborcze będzie można odebrać także samemu w urzędzie gminy.
6. Jak karty trafią do Polaków mieszkających za granicą?
Takie osoby będą musiały wysłać zgłoszenie o zamiarze głosowania do polskiego konsula w kraju, gdzie przebywają. Następnie on, na 6 dni przed wyborami, musi wysłać pakiet do wyborcy. Wyborca będzie mógł odebrać pakiet także w konsulacie.
7. Co wejdzie w skład pakietu wyborczego?
Tu się nic nie zmienia. Pakiety będą dostarczone w kopercie z napisem „Przesyłka wyborcza”. Będą zawierać dwie koperty, oświadczenie oraz kartę do głosowania. Wypełnioną kartę wkładamy do jednej koperty z napisem „karta d głosowania”, dodajemy wypełnione oświadczenie i wszystko pakujemy do koperty zwrotnej z napisem „przesyłka wyborcza”.
8. Czy będą obowiązywać te same karty do głosowania, które już wydrukowano?
Tak twierdzą politycy PiS. Jednak w projekcie nowej ustawy założono, że wzór karty dopiero określi Państwowa Komisja Wyborcza, jej rozmiar, sposób zabezpieczenia.
W praktyce może wyglądać to tak, że jeśli zgłoszą się nowi kandydaci, trzeba będzie wydrukować nowe karty. Być może uda się wykorzystać inne elementy istniejących już pakietów wyborczych np. oświadczenia i koperty. Przypomnijmy – do jednego pakietu potrzeba trzech kopert. Przy 30 mln wyborców potrzeba będzie 90 mln kopert!
9. Jak będzie wyglądać głosowanie korespondencyjne?
Wypełniony pakiet wyborczy trzeba będzie wrzucić do skrzynki Poczty Polskiej znajdującej się w gminie, gdzie jesteśmy w spisie wyborców. Ale uwaga, ważny jest czas. Kopertę zwrotną należy wrzucić do skrzynki najpóźniej 2 dni przed terminem głosowania. Co ważne, przed dniem głosowania kopertę zwrotną będzie można także złożyć w urzędzie gminy.
10. Jak zagłosują Polacy za granicą?
Oni wypełnione pakiety wyborcze na własny koszt muszą odesłać do konsulatu.
11. Czy można będzie głosować osobiście w obwodowej komisji wyborczej?
Tak, w dniu głosowania będzie można kopertę zwrotną złożyć w obwodowej komisji, tam gdzie jesteśmy w spisie wyborców.
12. Jak ma wyglądać głosowanie w drugiej turze?
Dokładnie tak samo jak w pierwszej. Osoby, które będą chciały zagłosować korespondencyjnie, będą musiały to zadeklarować jeszcze raz.
Wicepremier Jadwiga Emilewicz i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber przedstawili w poniedziałek założenia nowej ustawy
Jadwiga Emilewicz nie była orędowniczką pierwszej wersji ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. I ona chciała zmian
PiS uważa, że da się je wykorzystać w głosowaniu