Jak podaje agencja TASS, Białoruś prowadzi zaawansowane prace badawczo-rozwojowe mające doprowadzić do uruchomienia produkcji w tym kraju głowic bojowych z ładunkami termobarycznymi.
Białoruś posiada już technologię produkcji nowoczesnych, dwuskładnikowych kompozytów termobarycznych, które mogłyby zostać umieszczone w głowicy bojowej rakiet. Produkcją i rozwojem zajmuje się spółka zależna LLS „BSVT-VV” przedsiębiorstwa Belspetsvneshtechnika.
Nowoczesny termobaryczny materiał wybuchowy (thermobaric explosives) został wykonany z wykorzystaniem standardowego uplastycznionego materiału wybuchowego i specjalnych materiałów metalowych.
Zdaniem przedstawicieli spółki taki skład znacznie zwiększy efekt oddziaływania fali uderzeniowej/podmuchowej w powietrzu czy wodzie (charakteryzującej się niższą amplitudą nadciśnienia oraz dłuższym czasem trwania w porównaniu z klasycznym materiałem wybuchowym) oraz uzyskaniem mocy oddziaływania adekwatnej dla plastycznego materiału wybuchowego.
Podczas oddziaływania fali podmuchowej na przegrodę dochodzi do pchania przeszkody, wybuch ładunku termobarycznego nie wybija dziury np. w ścianie, ale ją przewraca. Aby zabić człowieka, konieczny jest nagły, uderzeniowy skok ciśnienia ok. 250 kPa, trwający ok. 1 ms, ale nadciśnienie ok. 70 kPa podtrzymywane przez 20 ms jest również śmiertelne. Tak właśnie działa bomba termobaryczna.
Cechą charakterystyczną materiałów wybuchowych tego typu jest zjawisko rozrzucania w początkowej fazie wybuchu nieutlenionych produktów detonacji i nieprzereagowanego paliwa do otaczającego ładunek powietrza. W następnym etapie eksplozji, mieszanina paliwa i tlenu z powietrza ulega samozapłonowi, generując wybuch z długotrwałą falą ciśnienia.
Według przedstawicieli spółki, produkcja takich materiałów jest zbliżona do produkcji standardowych materiałów wybuchowych, co znacznie upraszcza proces technologiczny i koszt pozyskania. Przyszły pocisk będzie również budowany w LSS „BSVT-VV”.
Czytaj także: Rozdmuchiwanie konfliktu na Ukrainie to SZANTAŻ amerykanów wobec Polski!
Białoruskie przedsiębiorstwo państwowe handlu zagranicznego Belspetsvneshtechnika zrzesza kilkanaście podmiotów zajmujących się produkcją, badaniami, rozwojem i prowadzeniem działalności handlowej w obszarze uzbrojenia i wyposażenia militarnego. Ponadto świadczy usługi pośrednictwa w obszarze sprzętu wojskowego, ale też zaawansowanych urządzeń cyfrowych i innych produktów oferowanych na rynek cywilny.
Przedsiębiorstwo oferuje swoje usługi w szerokim obszarze techniki militarnej dotyczącej systemów przeciwlotniczych i lotniczych, opancerzenia, systemów bezzałogowych, walki radioelektronicznej, łączności, systemów rakietowo-artyleryjskich, optoelektroniki czy broni strzeleckiej i amunicji.
DEFENCE24.PL