Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję o odmowie przyznania świadczenia 500 plus cudzoziemce, której nadano status uchodźcy.
Sprawa dotyczyła kobiety z Azji Środkowej, która ze statusem uchodźcy w kwietniu br. złożyła wniosek o przyznanie świadczenia 500 plus na czworo dzieci. Prezydent Warszawy odmówił udzielenia tego świadczenia, wskazując, że na jej karcie pobytu nie zamieszczono adnotacji „dostęp do rynku pracy”, co jest warunkiem przyznania tego świadczenia. Kobieta odwołała się od decyzji, sprawa w ostateczności trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, że w sytuacji, gdy przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci są nieprecyzyjne, jeśli chodzi o określenie, którzy cudzoziemcy są uprawnieni do świadczenia 500 plus. Sąd powołał się na art. 3 Konwencji o prawach dziecka oraz na Konstytucję.
Po uprawomocnieniu się tego wyroku, prezydent Warszawy będzie zobowiązany do przyznania uchodźczyni świadczenia 500 plus na jej małoletnie dzieci.
Warto przypomnieć, że 6 września 2016 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaopiniowało, że beneficjentami „500+” mogą być wszyscy uprawnieni do tego beneficjenci, również osoby ze statusem uchodźcy, obcokrajowcy korzystający z ochrony uzupełniającej, a także rodziny przebywające w Polsce ze względów humanitarnych.
Orzeczenie WSA w Warszawie ma charakter precedensowy. Nie jest jeszcze prawomocny.
FORSAL.PL