Słupsk będzie tarczą czy celem? Amerykanie stawiają w Polsce rakiety!

Wiosną w Redzikowie koło Słupska rozpocznie się budowa amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Najpierw powstaną elementy systemu wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem. Potem staną wyrzutnie pocisków SM-3 Block IIA. MON milczy na ten temat i stawia płot za 40 mln zł.

 Redzikowo koło Słupska stanie na wiosnę centrum budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Na byłym lotnisku wojskowi ulokują radary, pociski i urządzenia łączności. Chodzi o radar AN/SPY-1(D), radar kierowania ogniem Mk99 oraz kontenerowe wyrzutnie pocisków przeciwbalistycznych SM-3 – pisze „Polska Zbrojna”.

– Stany Zjednoczone przeznaczyły miliard dolarów na zwiększenie możliwości obronnych NATO. W Polsce sfinansowane będą projekty budowlane zwiększające jej zdolność do przyjmowania wojsk Sojuszu. Prace ruszą wiosną – mówił Stephen Mull, ambasador USA, podczas spotkania w Słupsku.

Dopiero po ulokowaniu komponentów bojowych powstaną budynki dla administracji i dowództwa bazy, a także infrastruktura niezbędna dla utrzymania na miejscu kontyngentu liczącego ok. 300 wojskowych. W pracach będą mogły brać udział polskie firmy. Przedstawiciel korpusu inżynieryjnego sił lądowych USA Colonel Matthew Tyler poinformował, że szacunkowy koszt budowy zaplecza i infrastruktury bazy wojskowej może wynieść od 25 mln do 100 mln dolarów.

Tymczasem pomimo spotkania w Słupsku MON nie wydał żadnego komunikatu na ten temat. Wiadomo tylko, że na sam płot otaczający bazę ministerstwo wyda 40 mln zł. Jego budowa rozpoczęła się już w zeszłym roku. – To ogrodzenie ma zwiększać bezpieczeństwo bazy, więc to zupełnie normalne, że nie mogę powiedzieć, w jaki sprzęt zostanie zaopatrzone. Zapewniam, że to nie jest jakiś drewniany płot, tylko nowoczesna konstrukcja, która będzie otaczała naprawdę duży teren. Technika kosztuje, materiały też, stąd taka a nie inna kwota – tłumaczył w maju ubiegłego roku, Jacek Matuszak z zespołu rzecznika prasowego MON.

Władze USA przewidują, że baza w Redzikowie uzyska całkowitą zdolność operacyjną w 2018. Jej uzupełnieniem będą niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke stacjonujące w hiszpańskiej Rocie , a także obiekty systemu Aegis Ashore powstałe w Deveselu na południu Rumunii.

FAKT.PL

Więcej postów