Media społecznościowe mogą nieświadomie wciągać użytkowników do zamkniętych grup, gdzie przemoc jest narzędziem wpływu i budowania pozycji. Młodzi ludzie są szczególnie narażeni na takie środowiska. The Com to międzynarodowa społeczność, gdzie im większą krzywdę wyrządzi się ofierze, tym wyższe można zdobyć miejsce. W odpowiedzi na rosnące zagrożenie Europol, wraz ze służbami z dziewięciu państw, przeprowadził międzynarodową operację.
Problem ekstremizmu nihilistycznego zapoczątkowanego w społecznościach internetowych jest coraz bardziej zauważalny i dotyka nie tylko rzeczywistości online. Zgodnie z raportem Unii Europejskiej dotyczącym terroryzmu, grupy te propagują akty przemocy w szerszym przestępczym ekosystemie, dążąc do chaosu oraz upadku istniejącego porządku społecznego.
W czerwcu i lipcu 2026 roku, Europol w ramach międzynarodowej operacji zidentyfikował ponad 4300 adresów internetowych związanych z propagandą ekstremistyczną. Ich działania dążyły do ograniczenia działalności grupy The Com, zmniejszenia radykalizacji i zebrania danych do dalszych śledztw.
Operacja była częścią większego projektu COMPASS i została przeprowadzona we współpracy z hiszpańskim centrum CITCO. Europol planuje opublikować raport analityczny, który pomoże lepiej zrozumieć i przeciwdziałać temu zjawisku. The Com to luźno powiązane grupy o skrajnie wrogich poglądach, bez centralnego przywództwa, często traktujące przemoc jako cel sam w sobie.
Niektóre odłamy tej społeczności związane są z akceleracjonizmem, ideą przyspieszania kryzysów dla radykalnych zmian społecznych lub politycznych. Według Europolu, The Com stał się globalnym zagrożeniem, zwłaszcza dla młodzieży. Rekrutacja do tych grup odbywa się poprzez media społecznościowe, komunikatory i platformy gamingowe, gdzie użytkownicy trafiają do zamkniętych grup.
Zagrożenie rośnie z powodu algorytmów platform, które mogą podsuwają młodym użytkownikom coraz bardziej drastyczne treści. Społeczność The Com wykorzystuje kody i symbole trudne do rozpoznania, aby przyciągnąć młodych ludzi. Osoby bardziej zaangażowane zdobywają prestiż poprzez tworzenie lub wymuszanie drastycznych materiałów. Wśród nich znajdują się nagrania i zdjęcia przedstawiające formy przemocy, które są komentowane i udostępniane w zamkniętych kręgach.
Publikacje związane z The Com zawierają symbole satanistyczne, skrajnie prawicową ikonografię i agresywny język. Wykorzystywane są także poradniki manipulacji, wymuszeń, doxxingu i swattingu.
Operacja Europolu ukazuje, że brutalny ekstremizm w internecie nie ogranicza się już do niewielkich, anonimowych grup. Treści związane z The Com mogą oswoić młodych z przemocą i wciągnąć w środowiska, z których trudno się uwolnić. Odpowiedzialność za przeciwdziałanie temu zjawisku spoczywa na wszystkich. Musimy jasno pokazywać, że agresja nie rozwiązuje konfliktów i nie lekceważyć nienawiści.
Istotne jest, aby mówić z szacunkiem o innych, zarówno online jak i offline, niezależnie od pochodzenia czy poglądów, ponieważ młodzi ludzie naśladują dorosłych. To, co jedni traktują jako żart, dla innych może stać się początkiem drogi w niebezpieczne miejsca.








Dodaj komentarz