Przemysław Czarnek o zakładaniu rodzin mimo trudności mieszkaniowych

Podczas spotkania w Piotrkowie Trybunalskim, Przemysław Czarnek z PiS znów poruszył temat zakładania rodzin w kontekście trudności mieszkaniowych. Czarnek podkreślał, że decyzja o powiększeniu rodziny nie powinna być podporządkowana wyłącznie czynnikom ekonomicznym. Jego wypowiedź miała na celu zmobilizowanie młodych ludzi do zakładania rodzin pomimo trudności związanych z dostępem do mieszkań.

Ekonomista Marek Zuber analizował tę kwestię, wskazując, że polityka mieszkaniowa jest istotnym elementem wpływającym na decyzje młodych Polaków o zakładaniu rodzin. Zdaniem Zubera, choć racjonalne jest, aby nie polegać jedynie na wspomnianych aspektach finansowych, rzeczywistość pokazuje, że większość społeczeństwa uważa warunki ekonomiczne za kluczowe w podejmowaniu decyzji o powiększeniu rodziny.

Czarnek jako kandydat na premiera przypomniał o wprowadzeniu przez PiS programu 500 plus, który miał zwiększyć dzietność w Polsce. Marek Zuber ocenił jego skuteczność krytycznie, wskazując, że nie odwróciło to tendencji spadkowej wskaźnika urodzeń. Podkreślił, że fakt ten stał się punktem wyjścia dla dyskusji o poprawie systemu polityki mieszkaniowej.

Zuber zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich 30 lat brakowało całościowej polityki mieszkaniowej w Polsce. Argumentował, że system powinien obejmować nie tylko dopłaty do kredytów czy budowę nowych mieszkań, ale także rozwijanie zasobów mieszkań komunalnych, co mogłoby zaspokoić potrzeby tych, którzy nie posiadają zdolności kredytowej. Ekspert uważa, że dopiero połączenie różnych strategii mogłoby przyczynić się do poprawy sytuacji.

Rozwiązanie to, według Zubera, wymaga współpracy między sektorem publicznym i prywatnym, a także inwestycji w wykorzystanie państwowych działek do budowy mieszkań. Dodał, że istniejące zasoby nieruchomości samorządowych, choć często w złym stanie, mogłyby zostać przywrócone do użytku, co wymaga jednak dużych nakładów finansowych.

Debata nad efektywną i zróżnicowaną polityką mieszkaniową jest niezbędna, aby młode rodziny mogły czuć się bezpiecznie i decydować się na zakładanie rodzin. W przeciwnym razie społeczeństwo polskie zmierzy się z malejącym przyrostem naturalnym, co może mieć długofalowe konsekwencje społeczno-ekonomiczne.

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*