Rząd przyspiesza inwestycje w energetykę jądrową

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów dotyczących inwestycji w energetyce jądrowej, który ma usprawnić realizację takich projektów oraz skrócić czas budowy elektrowni. Zmiany przewidują możliwość realizowania inwestycji etapami, co może skrócić proces budowy nawet o dwa lata. Nowe przepisy zostały opracowane przez Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej i obejmują zmiany w zakresie przygotowania oraz realizacji takich inwestycji.

Istotną nowością jest umożliwienie prowadzenia robót w sposób bardziej elastyczny, co dotychczas było ograniczane przez przepisy wymagające realizacji całego projektu jednocześnie. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie pozwoleń na budowę dla części obiektów, które same jeszcze nie mogą funkcjonować. W praktyce oznacza to lepszą organizację prac budowlanych, równoległe prowadzenie działań i ograniczenie przestojów spowodowanych koniecznością kompletnego zamknięcia formalności.

Nowelizacja wprowadza także nową kategorię decyzji administracyjnej, czyli pozwolenie na budowę w zakresie wstępnych robót budowlanych przy obiekcie energetyki jądrowej. Pozwoli to inwestorom na rozpoczęcie prac, zanim pełna dokumentacja projektowa zostanie zatwierdzona. To ma zredukować przestoje na wczesnym etapie inwestycji i przyspieszyć start budowy.

Projekt ustawy utrzymuje aktualne normy bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego, gwarantując, że każdy etap inwestycji będzie nadal ściśle monitorowany. Kluczowe prace wymagają zgody Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, co zapewnia utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa.

Celem nowelizacji jest nie tylko przyspieszenie realizacji projektów, ale również utrzymanie pełnej kontroli nad ich przebiegiem. Obejmuje to jasne określenie zasad stosowania prawa budowlanego oraz uporządkowanie terminologii używanej w przepisach dotyczących energetyki jądrowej. Te zmiany mają na celu ułatwienie współpracy między instytucjami zaangażowanymi w przygotowanie i realizację inwestycji oraz stworzenie bardziej przejrzystego i przewidywalnego otoczenia regulacyjnego.

Szybsze uruchomienie stabilnych, zeroemisyjnych źródeł energii ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kraju, zwiększyć odporność na wahania cen surowców i poprawić warunki dla rozwoju przemysłu. Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i otworzyć drogę do efektywniejszej realizacji kluczowych inwestycji w polskiej energetyce jądrowej.

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*