Wiadomo, ile osób nie zdało w tym roku matury. Oto dane z CKE

niezależny dziennik polityczny

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki egzaminu dojrzałości. W tym roku zdało go 80 proc. absolwentów wszystkich szkół ponadpodstawowych.

Tegoroczne matury odbyły się w maju. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) opublikowały wstępne wyniki. Przyjrzyjmy się, jak wyglądała zdawalność w szkołach ponadpodstawowych.

Wyniki matury 2025

W liceach ogólnokształcących (161 390 osób) 86 proc. zdało egzamin, a 9 proc. ma możliwość poprawki w sierpniu. Pozostawia to 5 proc. osób, które nie zdały.

W technikach (92 782 osoby) 70 proc. osób zaliczyło matury, a 19 proc. ma możliwość do poprawki. 11 proc. nie zdało.

Z kolei w szkołach branżowych II stopnia (1345 osób) zdawalność wynosiła jedynie 14 proc., a 30 proc. ma prawo do poprawki. Aż 56 proc. uczniów nie zaliczyło egzaminu dojrzałości.

Cały odsetek sukcesów wygląda następująco: 80 proc. absolwentów zdało, 13 proc. ma prawo do poprawki, a 7 proc. niezdalną maturę.

W ubiegłym roku średnia zdawalność wynosiła 84,1 proc. W 2023 – 84,4 proc.

CKE opublikowała również wyniki obywateli Ukrainy (636 osób): 72 proc. zdało maturę w Polsce, 18 proc. ma prawo do poprawki, a 10 proc. nie zaliczyło.

Matura 2025 – prawo do poprawki

Do egzaminu w terminie poprawkowym, w sierpniu, może przystąpić jedynie osoba, która nie zdała tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej lub pisemnej. Do 15 lipca osoba uprawniona do poprawy matury musi złożyć pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu z danego przedmiotu w sesji poprawkowej. CKE podaje następujące terminy egzaminów poprawkowych:

  • 19 sierpnia 2025 r. – część pisemna
  • 20 sierpnia 2025 r. – część ustna.

W tym roku maturzyści przystępowali do trzech pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, wybrany język obcy nowożytny) plus dwa wymagane egzaminy ustne (język polski i język obcy). Uczniowie z klas nauczani w języku mniejszości narodowych musieli jeszcze zdawać pisemny i ustny egzamin z ojczystej mowy.

Oprócz tego maturzyści mieli obowiązek przystąpić do jednego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu dodatkowego. Chętni mogli zdawać z maksymalnie sześciu.

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*