— Jeśli widzę w gabinecie kilkuletnie dziecko, które siedzi na kolanach rodzica, jest smutne, zmęczone, ma podkrążone oczy, to nie jest to normalny widok — mówi lek. Róża Hajkuś, pediatra. Jak przyznaje, takiej fali zachorowań na grypę, jaką widziała w ostatnich tygodniach, dawno nie było. Teraz przypadków jest mniej, za to do głosu doszedł inny wirus. Lekarka opowiada, na co chorują obecnie dzieci i na co powinni zwrócić uwagę rodzice.
- — Wirus grypy cechuje się w tym sezonie wyjątkową zakaźnością — „kładł” całe grupy przedszkolne, klasy i rodziny. Zazwyczaj, gdy w gabinecie pojawiało się chore dziecko, to rodzic też już miał objawy — opowiada lek. Róża Hajkuś
- Przebieg choroby u dzieci jest często nieco inny niż u dorosłych. Pojawiają się początkowo objawy, które mogą nieco zmylić. Wśród nich jest jeden, który rodziców wręcz przeraża. — Dziecko było biegające i nagle próbując wstać z łóżka, pada na kolana — wskazuje pediatra
- Lekarka wskazuje, że fala grypy zmierza ku końcowi, ale zaczął panować kolejny zimowy wirus, czyli RSV
- — Rodziców zawsze uczulam, że jeśli widzą, iż dziecku się poprawiło w chorobie, a potem przyszło znów pogorszenie, na przykład wróciła gorączka lub osłabienie, to jest to podejrzane — dodaje
Paulina Wójtowicz, Medonet.pl: Jesteśmy mniej więcej w środku zimowego sezonu infekcyjnego. Na co chorują obecnie dzieci?
Lek. Róża Hajkuś: Na południu Polski, gdzie mieszkam i pracuję, ostatnie sześć tygodni było zdominowane przez grypę. I powiem szczerze, że to była naprawdę straszna fala zachorowań. Przychodnia była przez wiele dni zablokowana przez grypę, ciężko było się dostać z innymi chorobami. Wirus grypy cechuje się w tym sezonie wyjątkową zakaźnością — „kładł” całe grupy przedszkolne, klasy i rodziny. Zazwyczaj, gdy w gabinecie pojawiało się chore dziecko, to rodzic też już miał objawy.
Jakie objawy grypy pojawiały się najczęściej?
U dzieciaków zwykle zaczynało się podwyższoną temperaturą lub wcześniej objawami jelitowymi, bo częściej niż u dorosłych grypa objawia się u nich nudnościami, wymiotami, czasem luźniejszymi stolcami. Później pojawiała się wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 st. C, u niektórych trudna do zbicia, powracająca co 2-3 godz. Potem dochodziły napady suchego, męczącego kaszlu. Do tego bóle głowy i bóle mięśni.
U części dzieci dochodziło do zapalenia mięśni kończyn dolnych — i to do tego stopnia, że nie mogły stanąć na nogach. Z perspektywy rodziców wyglądało to dramatycznie, bo dziecko było biegające i nagle próbując wstać z łóżka, pada na kolana. Jest to jednak objaw towarzyszący niektórym infekcjom wirusowym, nie tylko grypie, i mija po kilku dniach.
Czy grypę u dziecka da się rozpoznać na pierwszy rzut oka?
Grypa w swoim sezonie daje dość typowe objawy, jednak na pierwszy rzut oka można rozpoznać tylko, że coś jest nie tak, co do przyczyny choroby nie zawsze mamy pewność od razu. Jeśli widzę w gabinecie kilkuletnie dziecko, które siedzi na kolanach rodzica, jest smutne, zmęczone, ma podkrążone oczy, to nie jest to normalny widok. Zdrowe dziecko jest pełne energii, kręci się po gabinecie, zagaduje, zadaje pytania, nie usiedzi w miejscu. Przy infekcji takiej jak grypa, która niejednego dorosłego potrafi rozłożyć na łopatki, dzieci się źle czują.
Na szczęście po pandemii została nam pozytywna rzecz w postaci dużej dostępności wymazów z nosa w kierunku różnych chorób wirusowych. Wcześniej dysponowaliśmy nimi tylko w szpitalach, więc gdy w przychodni mieliśmy podejrzenie grypy czy RSV, żeby potwierdzić to podejrzenie wymazem, trzeba było dziecko kierować do szpitala, co było zupełnie bez sensu. Teraz test możemy zrobić w gabinecie albo nawet w domu — coraz częściej zresztą rodzice przychodzą do pediatry już po wykonaniu takiego badania.
Przeciw grypie mamy szczepionkę, choć nie cieszy się u nas zbyt dużym zainteresowaniem. Widzi pani różnicę w zachorowalności lub przebiegu infekcji u dzieci szczepionych?
W grupie zaszczepionej zarażało się mniej osób. Dla przykładu: gdy w domu wszyscy byli zaszczepieni przeciw grypie i ktoś się zaraził, bo na przykład w pracy było dużo zachorowań, to pozostali zaszczepieni członkowie rodziny, którzy mieli kontakt domowy z chorym, często się nie zarażali. Z kolei w domach, gdzie jedna osoba zachorowała na grypę, a nikt się nie szczepił, chorowały całe rodziny, łącznie z rodzicami, dziadkami i wszystkimi dziećmi. Wiele z tych osób, gdy do mnie później przychodziło z dziećmi, mówiło, że żałują, że się nie zaszczepiły, bo choroba tak ich rozłożyła, że święta spędzili w domu, przepadły wyjazdy, spotkania rodzinne itd. Szczepienie nie daje pewności, że nie zachorujemy, ale skutecznie zmniejsza to ryzyko.
A jak wygląda przebieg grypy u osób zaszczepionych?
U dzieci szczepionych zwykle objawy były o wiele łagodniejsze i dokuczały krócej niż u nieszczepionych. Do tego ci pacjenci szybciej reagowali na lek hamujący dolegliwości.
W Polsce dostępne są dwa takie leki celowane w wirusa grypy — oseltamiwir oraz zanamiwir. Trzeba je jednak podać szybko. Kiedy dokładnie?
Najlepiej w ciągu 48 godz. od wystąpienia objawów. Dlatego, jeżeli u dziecka w sezonie grypy pojawiają się symptomy infekcji, szczególnie gorączka, kaszel, ból mięśni, warto wykonać od razu test combo. Jeśli potwierdzi się grypa, nie tracimy czasu i od razu wypisujemy lek. Oczywiście, on nie niweluje objawów do zera, ale znacząco je łagodzi. Jego zadaniem jest hamowanie rozwoju wirusa — z tym, co już w nas jest, organizm musi się uporać, ale wirus już się nie namnaża.
Powiedziała pani, że fala grypa już za nami, ale nie oznacza to, że infekcje się skończyły. Co dzieje się teraz?
Na moim terenie faktycznie fala grypy już się na szczęście kończy, teraz zaczął panować drugi zimowy wirus, czyli RSV. Często słyszę, że lekarze tylko nim straszą, że kiedyś tego wirusa nie było itd. To nie tak. Wirus był i co roku siał spustoszenie wśród małych dzieci, zapełniających szpitalne oddziały, tylko nie wykonywało się tak powszechnie testów, które by go wykrywały. To wirus, którym powinni przejmować się najbardziej rodzice niemowląt, bo to one zakażenie przechodzą najciężej. Im mniejsze dziecko, tym gorzej, bo jego układ oddechowy jeszcze nie jest dojrzały i z trudem radzi sobie z patogenem.
Jaki jest przebieg RSV u takich maluchów?
Zaczyna się łagodnym przeziębieniem. U wielu dzieci to „tylko katar”, ale później następuje gwałtowne pogorszenie. Gdy pojawiają się zmiany w oskrzelach, rodzice wręcz słyszą w klatce piersiowej „chrupanie”, jakby orkiestra grała. I to jest ten moment, kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza. Zwykle tych gorszych dni jest kilka, później następuje poprawa, znowu kilka dni kataru i dziecko zdrowieje. Cała choroba trwa od 10 do 14 dni.
U starszaków przebieg jest podobny?
O wiele łagodniejszy, u starszych dzieci i dorosłych przypomina lekkie przeziębienie, czasem objawy są niewidoczne. Możemy więc mieć w domu siedmiolatka z katarem, który zarazi dwumiesięcznego malucha, a u tego dojdzie już do zapalenia oskrzeli lub nawet zapalenia płuc. A są zarażeni tym samym wirusem.
W przypadku grypy mamy lek hamujący rozwój choroby i łagodzący objawy. Jak leczy się RSV?
Nie mamy na to żadnego leczenia. Możemy tylko łagodzić objawy, a dzieciom, które tego wymagają, podawać tlen.
Jak zatem można te maluchy ochronić przed zarażeniem?
Od tego roku mamy szczepionkę przeciw RSV dla kobiet ciężarnych. Podaje się ją w trzecim trymestrze ciąży w takim celu, żeby wytworzone przeciwciała przeszły przez łożysko i zabezpieczyły dziecko na pierwszych kilka miesięcy życia, gdy wirus RSV jest dla niego najbardziej groźny.
W wielu krajach Europy małym dzieciom podaje się też przeciwciała. Nie ma wędki, ale jest ryba, którą można dziecku dać na początku jego życia, najlepiej przed sezonem zachorowań, żeby przez te pierwsze miesiące je ochronić. Celem jest uniknięcie ciężkich przebiegów i hospitalizacji, których wciąż jest bardzo dużo. U nas jeszcze taki program nie wszedł, ale jest nadzieja, że od kolejnego sezonu to się zmieni. Byłoby wspaniale, bo widok dwutygodniowego maluszka z RSV, a takie widywałam na oddziale, jest ciężki dla lekarza, a co dopiero dla jego rodziny.
Mieliśmy grypę, mamy RSV, co jeszcze diagnozuje pani w gabinecie?
Wiele infekcji, bo wirusy i bakterie cały czas krążą. Parę miesięcy temu mieliśmy falę zachorowań na krztusiec, jest trochę szkarlatyny, anginy, zdarzyła się też ospa wietrzna. Było sporo rozpoznań atypowego zapalenia płuc — bardzo podstępnej i niebezpiecznej choroby.
W typowych zapaleniach płuc przebieg jest ostry i szybki, dziecko zwykle wysoko gorączkuje, szybko się pogarsza, może mieć problemy z oddychaniem. Atypowe zapalenie, które dotyczy głównie dzieci w wieku 5-15 lat, częściej rozwija się powoli i dyskretnie. Dziecko może mieć tylko stan podgorączkowy, trochę kaszle, jest lekko osłabione, ale funkcjonuje w miarę normalnie i nie widać po nim poważnej choroby.
Jak zatem taki stan zapalny rozpoznać?
Jeśli kaszel się przedłuża, zwłaszcza gdy towarzyszy mu brak energii u dziecka albo stany podgorączkowe, warto udać się do lekarza. Dodatkowa trudność jest taka, że atypowe zapalenia, w odróżnieniu od typowych, mogą nie dawać patologii osłuchowych podczas badania stetoskopem. Nie mamy też dostępnej skutecznej szybkiej diagnostyki jak w przypadku grypy czy RSV. Dlatego w wątpliwych przypadkach pomocne są badania obrazowe płuc jak USG czy RTG. Lekarz na podstawie badania dziecka, sytuacji epidemiologicznej w okolicy i ewentualnych badań obrazowych rozpoznaje tę chorobę. W tym roku znów się przekonałam, jak przydatne jest USG w takich sytuacjach.
Dodaj komentarz