Rząd, który we wtorek po godz. 10. rozpoczął posiedzenie, zajmie się m.in. projektem noweli ustawy o czasowym przedłużeniu wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej, które nie spełniają norm emisji CO2. Rząd będzie też obradował nad projektem noweli ustawy o znakach sił zbrojnych oraz na temat projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
Przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk złożył życzenia Polakom; ministrowie zaśpiewali kolędę.
Zgodnie z europejskimi regulacjami, od połowy 2025 r. prawo do wsparcia w postaci rynku mocy tracą jednostki wytwórcze o emisji powyżej 550 kg CO2 na MWh. Rząd powołuje się jednak na możliwość czasowego i warunkowego przedłużenia wsparcia, dopuszczoną po ostatniej zmianie rozporządzenia o rynku energii elektrycznej (EMD) z czerwca 2024 r.
W projekcie proponuje się przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla niespełniających norm jednostek wytwórczych do końca 2028 r., w postaci czterech dodatkowych aukcji rynku mocy: na drugie półrocze 2025 r. oraz na lata dostaw 2026, 2027 i 2028. Aukcje te mają być przeprowadzone w wypadku, gdy po rozstrzygnięciu normalnych aukcji rynku mocy zidentyfikowany zostanie problem z wystarczalnością zasobów wytwórczych, co zostanie potwierdzone w procedurze krajowej oceny wystarczalności zasobów.
Rząd będzie również pracował nad projektem noweli ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, wprowadzającym wersję lotniczej szachownicy o niskiej widzialności oraz zmieniający wzór proporca Marynarki Wojennej.
Celem wprowadzenia nowej wersji klasycznej szachownicy jest dostosowanie symboliki do nowych samolotów wielozadaniowych F-35, które w najbliższych latach będą trafiać do polskich Sił Powietrznych. Jak tłumaczył szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła, zastosowanie na nich szachownicy w odcieniach szarości pozwoli na pełne wykorzystanie obniżonej wykrywalności F-35.
Ministrowie zajmą się również projektem noweli przepisów dotyczących materiałów niebezpiecznych zatopionych w Bałtyku. W projekcie nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej ma zostać zawarty odrębny rozdział porządkujący i uzupełniający regulacje w tej kwestii.
Rząd zajmie się też przygotowanym w MRiPS projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Celem projektu — jak czytamy w uzasadnieniu — jest dostosowanie do współczesnych warunków na rynku pracy publicznych służb pracy, w tym m.in. urzędów pracy różnego szczebla. Nowe przepisy mają m.in. w większym stopniu dostosować zmiany związane z rozwojem technologicznym, a także uwzględnić zmieniające się potrzeby pracodawców i poszukujących pracy.
Źródło: businessinsider.com.pl
Dodaj komentarz