Nadchodzi nowy podatek. Wiele firm będzie nim zaskoczonych

niezależny dziennik polityczny

Wiele firm, które wykażą stratę finansową lub niską rentowność w 2024 roku, będzie i tak musiało zapłacić w 2025 r. fiskusowi 10-procentowy podatek minimalny. W znowelizowanej w 2022 r. ustawie o CIT zapisano, że wpływy do budżetu w 2025 r. z nowego podatku wyniosą miliard złotych.

  • Po okresie odroczenia wchodzi w życie 10-procentowy podatek minimalny (tzw. krajowy).
  • Podatek wprowadzono w 2022 r. przepisami Polskiego Ładu, głównie dla dużych grup kapitałowych, które chcąc uniknąć płacenia podatku dochodowego, wykazywały straty finansowe lub bardzo niską rentowność.
  • Teraz, po odmrożeniu podatku, firmy, które wykażą stratę finansową lub rentowność poniżej 2 proc. za 2024 r. i tak będą musiały zapłacić w 2025 r. 10-procentowy podatek minimalny.
  • Według doradców podatkowych na zapłatę nowej daniny najbardziej narażone będą handel, gastronomia, transport, turystyka, obrót nieruchomościami, przemysł i budownictwo.

Niektóre firmy, które wykażą za ten rok stratę lub będą miały bardzo niskie dochody, będą musiały do 31 marca 2025 r. zapłacić nowy, 10-procentowy podatek minimalny.

Z wyliczeń doradcy podatkowego oraz partnera Grant Thornton Małgorzaty Samborskiej wynika, że nowy podatek może objąć sporo firm.

Samborska przeanalizowała dane za 2023 r. o największych płatnikach CIT, które publikuje Ministerstwo Finansów. Wynika z nich, że na 4277 spółek ujętych w tym zestawieniu, 800 spółek osiągnęło rentowność poniżej 2 proc., a 558 wykazało stratę z tego źródła przychodów. Razem to 1358 spółek, a więc 32 proc. ogółu.

Kto nie będzie musiał płacić podatku minimalnego za 2024 rok?

To dużo, ale nie wszystkie spółki, które wykażą również w 2024 r. stratę lub niskie dochody, zapłacą. Ustawodawca przewidział sporo wyłączeń z tego podatku.

Z 10-proc. podatku minimalnego zwolnione są m.in. podmioty, które dopiero zaczynają działalność. Mogą być to np. start-upy, nowe spółki zakładane przez polskie firmy, jak również podmioty, które wchodzą na polski rynek.

– Takie zwolnienie będzie działało przez pierwsze 3 lata prowadzenia działalności. W praktyce podatek minimalny będzie dotyczył nowych podatników CIT najwcześniej w 4. roku prowadzenia działalności – zauważa doradczyni podatkowa z Grant Thornton Dominika Kłopotowska.

Zaznacza przy tym, że podmioty utworzone w wyniku restrukturyzacji nie będą objęte tym zwolnieniem.

Ponadto z podatku minimalnego zwolnieni będą również podatnicy CIT, którzy osiągnęli w danym roku przychody niższe o co najmniej 30 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

– Oznacza to, że samo uzyskanie niższego dochodu lub poniesienie straty nie zawsze będzie skutkowało koniecznością zapłaty podatku minimalnego – wyjaśnia ekspertka podatkowa.

10-procentowego podatku nie zapłacą również ci, u których spadek rentowności ma charakter incydentalny, a konkretnie firmy, które w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych osiągnęły rentowność powyżej wskaźnika 2 proc.

Podatek nie obejmuje również spółek, których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne.

Ustawodawca wyłączył z opodatkowania podatkiem minimalnym również przedsiębiorców, których większość przychodów jest objęta cenami regulowanymi, narzuconymi ustawami.

Sektory wyłączone z płacenia podatku minimalnego

Zapis ten może dotyczyć np. branży energetycznej, gdzie państwo specustawami mrozi ceny energii dla odbiorców.

Jak tłumaczy doradca podatkowy CRIDO Kamil Karamański, takie przedsiębiorstwa będą wyłączone z kalkulacji podatku, jeśli większość uzyskanych przez nich przychodów zostało osiągniętych w związku z transakcjami, których cena lub sposób jej określenia jest określona przez przepisy prawa.

– W związku z tym, jeśli w danym podmiocie przeważają transakcje, na które nakładana jest cena regulowana, obowiązek podatkowy w zakresie podatku minimalnego w ogóle nie powstanie – mówi doradca CRIDO.

W ustawie przewidziano również wyłączenia sektorowe. Podatku minimalnego nie będzie dla spółek prowadzących gospodarkę komunalną, przedsiębiorstw górniczych otrzymujących pomoc publiczną, instytucji kredytowych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, firm inwestycyjnych, niektórych funduszy oraz branży faktoringowej.

Podatku minimalnego nie zapłacą również mali podatnicy CIT, a także firmy w upadłości i likwidacji.

Dwa podatki dochodowe za ten sam rok? To możliwe!

Na zapłatę podatku najbardziej narażeni są natomiast przedsiębiorcy z branż o niekiedy niskiej marżowości, jak handel, gastronomia, transport, turystyka, obrót nieruchomościami, przemysł i budownictwo.

Kamil Karamański zwraca uwagę, że wśród firm, które mają niską marżowość, będą takie, które będą podlegać pod podatek minimalny i jednocześnie będą mieć obowiązek zapłaty zwykłego CIT.

– Jeśli okaże się, że podatek minimalny za 2024 r. będzie niższy od zwykłego CIT, firma zapłaci tylko zwykły CIT. Natomiast w przypadku, kiedy podatek minimalny będzie wyższy od zwykłego CIT, to podatnik będzie mógł pomniejszyć wysokość podatku minimalnego o zwykły CIT, który został wpłacony do urzędu skarbowego. Taki nadwyżkowy podatek minimalny podatnik będzie mógł odliczyć od zwykłego CIT w trzech kolejnych latach podatkowych – wyjaśnia Karamański.

Eksperci podatkowi zwracają uwagę, że podatek minimalny oblicza się inaczej niż zwykły CIT, a przepisy nie są jednoznaczne… Wiele firm może być zaskoczonych, że będą musiały zapłacić nową daninę.

W przypadku wątpliwości dotyczących podlegania pod nowy podatek najlepiej jest wystąpić o indywidualną interpretację podatkową do Krajowej Administracji Skarbowej – doradzają fachowcy.

W skutkach regulacji z 2022 r., czyli w znowelizowanej przy okazji wprowadzenia Polskiego Ładu ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, czytamy m.in., że – ze względu na odroczenie obowiązku podatkowego do 2024 r., a także na złą sytuację przedsiębiorstw wywołaną m.in. wojną na Ukrainie – szacowany dochód państwa z tytułu wejścia w życie nowych przepisów wyniesie w 2025 r. 1 mld zł.

Źródło: wnp.pl

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*