Polska ma palący problem z amunicją. Tak rząd chce zwiększyć zdolności produkcji

Stworzenie możliwości zapewnienia finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji – przewiduje projekt Ministerstwa Aktywów Państwowych, który w poniedziałek zamieszczono w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Chodzi o projekt ustawy o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Jak wskazano w wykazie, jedną z najpilniejszych potrzeb jest rozbudowa i dywersyfikacja narodowej bazy produkcyjnej amunicji wielkokalibrowej oraz uzupełnienie jej rezerw.

„W związku z powyższymi potrzebami, opracowano projekt ustawy umożliwiający stworzenie mechanizmu sfinansowania polskiego przemysłu zbrojeniowego w celu utworzenia odpowiedniego potencjału produkcyjnego w strategicznym obszarze amunicyjnym” – czytamy w dokumencie.

Fundusz Inwestycji Kapitałowych uzyska ok. 3 mld złotych

Dodano, że projekt tworzy podstawy prawne dla przekazania do Funduszu Inwestycji Kapitałowych środków, które będą przeznaczone na dokapitalizowanie spółek odpowiedzialnych za produkcję amunicji.

„Projekt ustawy ma na celu stworzenie możliwości do zapewnienia finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Fundusz Inwestycji Kapitałowych uzyska ok. 3 mld złotych na cel określony ustawą. Dwa miliardy złotych będą pochodziły z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej” – wskazano w dokumencie.

Jak dodano, środki te zostaną przekazane do Ministerstwa Aktywów Państwowych w trybie przepisów ustawy o obronie ojczyzny. „Następnie Ministerstwo Aktywów Państwowych dokona wpłaty tych środków na Fundusz Inwestycji Kapitałowych” – czytamy w wykazie.

Dodano, że środki przekazane do funduszu będą wykorzystywane do nabywania lub obejmowania akcji lub udziałów przez Skarb Państwa reprezentowany przez MAP. „Pozostała część środków zostanie przekazana w postaci skarbowych papierów wartościowych, które aktualnie znajdują się w posiadaniu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Są to skarbowe papiery wartościowe otrzymane nieodpłatnie przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych w dniu 29 grudnia 2023 r.” – podano.

Według planów, rząd miałby przyjąć projekt w czwartym kwartale br. 

Więcej postów