Ceny samochodów spalinowych w górę! Wchodzą surowe regulacje dotyczące emisji CO2

niezależny dziennik polityczny

Pod koniec roku rynek nowych pojazdów czeka sprzedażowy boom. Regulacje dotyczące emisji CO2 obowiązujące od 1 stycznia 2025 r. mogą przynieść wzrost cen o kilka-kilkanaście tysięcy złotych.

Zmiany będą wynikiem wchodzących w życie z początkiem stycznia surowych regulacji CAFE (Clean Air For Europe) dotyczących emisji CO2, które mocno podniosą producentom koszty wprowadzanych do sprzedaży aut.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, podwyżki cen mogące sięgać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a w przypadku największych aut nawet więcej, mają rozkręcić w ostatnich tygodniach roku sprzedażowy boom w salonach.

„Do końca nie wiemy, co będzie się działo z przepisami, czy w ostatniej chwili termin wdrożenia tych ostrych limitów nie zostanie zmieniony” – powiedział prezes Samaru Wojciech Drzewiecki, cytowany na łamach „Rz”.

Nowe, bardzo restrykcyjne regulacje emisyjnie CAFE to nie są jeszcze nowe normy emisji wielkości spalin, więc będzie można sprzedawać samochody przekraczające limit. Ale poziom, do którego producent nie zapłaci kary za przekroczenie, obniżono ze 118 na 94 g CO2 na przejechany kilometr. Emisja ponad limit samochodu sprzedawanego od stycznia będzie kosztować 95 euro za każdy g/km. Kosztami obciążono producentów, ale ci oczywiście odpowiednio podniosę cenę samochodu. Finalnie koszty wymyślane przez polityków działających w służbie klimatystów zawsze ponosi konsument.

„Rzeczpospolita” opisuje przypadki, w których importerzy już podejmują działania wyprzedzające, tj. robią zapasy aut i wcześniej je rejestrują. Popyt wzrośnie zwłaszcza ze strony firm odpowiadających w Polsce za co najmniej dwie trzecie rynku nowych aut osobowych. Firmy zwykle uzupełniają swoje floty pod koniec roku, ale teraz jeszcze bardziej będą uciekać przed zmianami w cennikach.

To kolejna interwencja polityków na rynku motoryzacyjnym. Skoro sprzedaż samochodów elektrycznych mocno spada, to wprowadzają takie przepisy, by spalinowe nie miały zbyt dużej przewagi cenowej. Wszystko oczywiście w imię mitycznej „walki z globalnym ociepleniem”.

Źródło: nczas.info

Więcej postów

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.