Słychać chrobotanie w ścianie. Szczury grasują na zakopiańskim osiedlu

niezależny dziennik polityczny

Z nieprzyjemnym i żenującym problemem mierzą się mieszkańcy osiedla Łukaszówki w Zakopanem. Tego lata toczą nierówną walkę ze szczurami. Gryzonie są wszędzie, w biały dzień biegają między budynkami, koczują na klatkach schodowych i przewodami kanalizacyjnymi wchodzą do domów.

– Szczury są teraz wszędzie. Nie boją się zupełnie ludzi. Pojawiają się nie tylko w nocy, ale w ciągu dnia – opowiada jedna z mieszkanek bloku, w którym znajduje się młodzieżowa biblioteka. Mieszkańcy mówią, że gryzonie na tym osiedlu ujawniały swoją obecność od czasu do czasu, ale jeszcze nigdy w takiej liczbie.

Problemy mieszkańców opisał “Tygodnik Podhalański”. Ludzie skarżą się, że prosili o pomoc w urzędzie miasta, ale urzędnicy w wydziale ochrony środowiska skierowali ich do zarządcy bloku, Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Plaga szczurów w Zakopanem. Mieszkańcy są zrozpaczeni

– TBS odsyła nas do prywatnej firmy, za której usługi już płacimy. Wykłada ona co dwa tygodnie trutki, ale najwyraźniej to nic nie daje. Widać szczury się na to już uodporniły – tłumaczy jedna z mieszkanek bloku.

Mieszkańcy przypominają sobie, że w poprzednich latach media nagłaśniały sprawę szczurzego problemu w stolicy Dolnego Śląska. – We Wrocławiu przy takiej dużej pladze szczurów sprawą zajęło się miasto, a my jesteśmy pozostawieni sami sobie – skarżą się tygodnikowi.

Opowiadają, że w jednym z mieszkań na trzecim piętrze były rozłożone plastry. Szczury się do nich przykleiły. – Często słyszymy chrobotanie w ścianie. Wiadomo, że przenoszą one choroby, są też groźne dla naszych zwierząt – tłumaczy mieszkanka.

Andrzej Ustupski, prezes zakopiańskiego TBS, zapewnia, że spółka dwa razy w roku przeprowadza deratyzację. – Koordynujemy działania prywatnej firmy zajmującej się odszczurzaniem. To, co możemy zrobić, to rozłożyć dodatkowe trutki w budynku. Jeśli chodzi o otoczenie budynku i inne bloki, to trudno nam podjąć działania. Współpracujemy z zarządem wspólnoty, niestety problem nie znika – twierdzi prezes TBS.

Jan Schwenk, naczelnik wydziału ochrony środowiska mówi, że urzędnicy otrzymali zgłoszenie od mieszkańców. Urząd poprosił o interwencję TBS. Jednak naczelnik główny problem widzi w pozostawianiu przez mieszkańców bloków resztek jedzenia na zieleńcach.

Żródło: “Tygodnik Podhalński”

Więcej postów