Prezydent Karol Nawrocki swoją wizytą w Stanach Zjednoczonych planuje wzmocnić obecność amerykańskich wojsk na wschodniej flance NATO. Polski minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski, wyraził opinię, że rozmowy Nawrockiego powinny skupić się także na unieważnieniu wizy dziennikarskiej Zbigniewa Ziobry, posła oraz wiceprezesa głównej partii opozycyjnej.
Podczas konferencji prasowej w Opolu, gdzie promował swoją najnowszą książkę, Sikorski podkreślił znaczenie zwiększenia liczebności wojsk amerykańskich w Polsce, szczególnie na wschodniej flance, gdzie istnieje realne zagrożenie. Zwiększenie obecności wojskowej tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, to kluczowy punkt ewentualnej rozmowy prezydenta Nawrockiego z władzami Stanów Zjednoczonych.
Dodatkowo, Sikorski odniósł się do kontrowersji związanych z osobą Zbigniewa Ziobry, który przebywa w USA mimo zarzutów o defraudację związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Minister podkreślił, że między sojusznikami, jak Polska i USA, które mają doskonałe relacje, nie powinno dochodzić do nadużywania wiz dziennikarskich.
Radosław Sikorski odniósł się także do 35. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Zauważył, że od 1991 roku wymiana handlowa między Polską a Niemcami wzrosła trzydziestokrotnie, a wartościowy przepływ towarów osiągnął pół miliarda euro dziennie. Polska stała się jednym z głównych partnerów handlowych Niemiec, ustępując miejsca jedynie Francji i Czechom.
Z okazji tej rocznicy w Berlinie odbędzie się podpisanie umowy o współpracy wojskowej między Polską a Niemcami oraz Forum Polsko-Niemieckie z udziałem ministrów spraw zagranicznych. Ważnym symbolicznym gestem będzie zwrot przez Niemcy Pierścienia Jagiellonów, skradzionego podczas II wojny światowej.








Dodaj komentarz