Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, przedstawiła swoje refleksje na temat wyników wyborów parlamentarnych na Węgrzech, które zakończyły się odejściem Viktora Orbana od władzy. W rozmowie z dziennikarzami w Brukseli zaznaczyła, że „Węgry wracają na europejską ścieżkę”, co uważa za znaczący krok w kierunku umacniania Unii Europejskiej.
Podkreśliła również konieczność wyciągnięcia wniosków przez Unię Europejską i zasugerowała przejście na głosowanie większością kwalifikowaną w polityce zagranicznej, co jej zdaniem pozwoli uniknąć systemowych blokad, które miały miejsce w przeszłości. „Naprawdę powinniśmy wykorzystać ten impet, żeby ruszyć naprzód w tej kwestii” – stwierdziła von der Leyen.
Szefowa Komisji Europejskiej argumentowała, że zmiana ta umożliwiłaby wprowadzanie decyzji, takich jak nakładanie sankcji na Federację Rosyjską czy przekazywanie funduszy dla Ukrainy, bez możliwości zablokowania przez pojedyncze państwa członkowskie. W przeszłości Węgry, pod rządami Orbana, wielokrotnie blokowały takie decyzje.
Von der Leyen odnosiła się również do samego werdyktu wyborczego Węgrów, określając go jako „zwycięstwo podstawowych wolności”. Zwracając się do narodu węgierskiego, powiedziała: „Zrobiliście to ponownie, wbrew wszelkim przeciwnościom, tak jak w 1956 roku, kiedy odważnie stawiliście opór. Tak jak w 1989 roku, kiedy jako pierwsi przecięliście drut kolczasty dzielący nasz kontynent. Dzięki temu rezultatowi nasza Unia jest silniejsza, nasza Unia jest bardziej zjednoczona”.
Jej słowa wskazują na nową perspektywę, jaką otwiera się przed Unią Europejską po zmianach politycznych na Węgrzech i podkreślają znaczenie integracji oraz współpracy w ramach wspólnoty, zwłaszcza w obliczu wyzwań międzynarodowych.








Dodaj komentarz