Szykują się duże zmiany w KO. Kulisy narady z udziałem Donalda Tuska

niezależny dziennik polityczny

W trakcie wczorajszego posiedzenia zarządu Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział połączenie tej partii z Nowoczesną i Inicjatywą Polską Barbary Nowackiej – wynika z informacji Onetu. Miałoby do tego dojść jesienią, czyli jeszcze przed wewnętrznymi wyborami w PO. Niewykluczone, że ugrupowanie zmieni również nazwę na Koalicja Obywatelska.

Jesienna rewolucja

Informację o zapowiedzi premiera potwierdziliśmy w kilku źródłach. Według naszych informatorów Donald Tusk ogłosił, że niedługo ma się zacząć procedura połączenia Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną i Inicjatywą Polską Barbary Nowackiej.

— To będzie jedynie usankcjonowanie stanu, jaki mamy. Od lat funkcjonujemy razem w ramach Koalicji Obywatelskiej i warto te sprawy wyprostować – mówi nam jeden z członków zarządu PO.

I dodaje: — Najpierw trzeba będzie oczywiście przygotować grunt i sprawdzić finanse Nowoczesnej oraz Inicjatywy Polskiej. Jeszcze nie jest jasne, jaka formalna ścieżka zostanie obrana: czy będzie to fuzja partii, czy przyjęcie członków mniejszych ugrupowań w skład Platformy.

Wszystko wskazuje na to, że konieczna będzie również zmiana statutu Platformy. Aby tak się stało, musi być zwołana konwencja krajowa PO, która ma prawo decydowania o zmianach w najważniejszym dokumencie, na bazie którego funkcjonuje partia.

Koalicja Obywatelska została powołana w 2018 r. na potrzeby wyborów samorządowych, jakie odbywały się w tamtym roku. Platforma i Nowoczesna pod wspólnym szyldem zdobyły wtedy prawie 200 mandatów do sejmików wojewódzkich. Później oba ugrupowania razem weszły w skład Koalicji Europejskiej łączącej również Lewicę i PSL i które ubiegały się o głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Szyld KO pojawił się ponownie w wyborach parlamentarnych, jakie odbyły się jesienią 2019 r. Plany połączenia Platformy i Nowoczesnej pojawiły się pierwszy raz, gdy szefem PO był Grzegorz Schetyna. Później temat powracał kilka razy na polityczną agendę. Dyskusje na ten temat przyspieszyły po wyborach w 2023 r., gdy KO razem z koalicjantami przejęła władzę w Polsce.

Platforma zmieni nazwę?

— Dla Donalda istnienie kilku ugrupowań było na pewnym etapie korzystne, bo dzięki temu mógł rozgrywać pewne sprawy. Mógł się powoływać na parytety koalicyjne, dając niektórym awanse i tłumacząc innym, że nie mogą objąć danej funkcji, bo trzeba te parytety zachować — słyszymy od ważnego polityka PO.

Szefowie Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej zostali ministrami w rządzie Donalda Tuska. Barbara Nowacka jest ministrem edukacji, a Adam Szłapka stanął na czele resortu ds. europejskich. Od niedawna jest rzecznikiem rządu.

— Jeśli się połączymy, będzie to z korzyścią dla wszystkich. Obecny stan tworzy niejasną sytuację. Na poziomie samorządowym startujemy wspólnie, a czasem się okazuje, że np. Nowoczesna chce tworzyć własne kluby radnych. Tak jest we Wrocławiu. Myślę, że nasi wyborcy mogą się czuć zdezorientowani – słyszymy w PO.

Niewykluczone, że wraz z połączeniem tych ugrupowań dojdzie do zmiany nazwy Platformy Obywatelskiej na Koalicję Obywatelską. To jednak nie jest przesądzone. Nie wiadomo też, czy do wspólnej partii przystąpią Zieloni, którzy również są częścią KO.

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


polub nas!