Kosiniak-Kamysz: Szwecja w gronie oferentów okrętów podwodnych

niezależny dziennik polityczny

„Od ponad 30 lat polscy marynarze czekają na nowe okręty podwodne. Jestem zdeterminowany, aby nasz rząd w tym roku wybrał konkretną ofertę. Jest siedmiu oferentów. W tym gronie jest też Szwecja” – powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz podczas konferencji z ministrem obrony Szwecji.

W poniedziałek 20 stycznia w szwedzkiej Berdze odbyło się spotkanie bilateralne ministrów obrony Szwecji oraz Polski. Wśród tematów rozmów znalazło się omówienie inicjatywy Baltic Sentry, współpracy w zakresie bezpieczeństwa obu krajów oraz kooperacji działań w sprawie pomocy dla Ukrainy. Oba kraje mają też wymieniać się doświadczeniami z zakresu ochrony granicy i obrony cywilnej.

Według wicepremiera Kosiniaka-Kamysza dzisiejsze spotkanie miało być szczególnie istotne z punktu widzenia polskiego i szwedzkiego przemysłu zbrojeniowego (podczas wizyty w Szwecji obecni byli przedstawiciele polskiego przemysłu).

„Zdajemy sobie sprawę, że nowy unijny Komisarz ds. Obrony musi mieć odpowiednie środki do realizacji swoich działań (…) Unia Europejska potrzebuje 100 mld euro w przyszłym budżecie dla przemysłu zbrojeniowego” – powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz. W kontekście wydatków dotknięto tematu zbrojeń w Sojuszu, gdzie Szwecja wydaje obecnie 2,4% PKB. Według zapowiedzi szwedzkiego ministra obrony kwota ta ma być systematycznie zwiększana.

Podczas konferencji prasowej poruszono kwestie wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego i przeciwdziałania aktom sabotażu. Wspomniano o inicjatywie „Warty Bałtyckiej”. Minister Kosiniak-Kamysz wspomniał też o pozyskanych przez Polskę od Szwecji samolotach rozpoznawczych Saab. Z informacji podanych przez szefa resortu obrony podczasu briefingu wynika, że Polska zainteresowana jest też pozyskaniem najnowszych egzemplarzy tych maszyn.

Na koniec szef MON zapowiedział podpisanie trzech pororzumień ze stroną szwedzką. Miałyby to być: porozumienie na rzecz bezpieczeństwa; stworzenie listy spraw dotyczących rozwoju przemysłu zbrojnego i obustronnych zakupów; plany wspólnych działań na lata 2026-2027.

Źródło: defence24.pl

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*