Wojsko Polskie wraca do Gorzowa Wielkopolskiego po 25 latach nieobecności. Miasto przekaże 40-hektarową działkę i budynek na potrzeby 15. Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Sama wartość gruntu to około 60 milionów złotych.
Podczas niedzielnej uroczystości w Filharmonii Gorzowskiej minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał wraz z prezydentem Gorzowa Wlkp. list intencyjny dotyczący przekazania działki i nieruchomości sformowanej 15. Lubuskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
– To, co jest najistotniejsze, to jest ta świadomość społeczna, która wynika z oczekiwania powrotu wojska do Gorzowa. Ta inicjatywa wychodzi od ludzi. To jest żywe tu, w Gorzowie – chęć powrotu wojska była przez te 25 lat od momentu, kiedy ostatnia jednostka została rozwiązana – zaznaczył szef MON.
Wojsko wraca do Gorzowa
Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że powrót wojska do Gorzowa Wlkp. to „ważny krok dla bezpieczeństwa Polski”. Władze miasta zadeklarowały wsparcie dla tej inicjatywy, co ma przynieść nowe miejsca pracy i rozwój gospodarczy regionu.
Zgodnie z listem intencyjnym miasto ma przekazać wojsku działkę o powierzchni 40 hektarów oraz budynek po Centrum Kształcenia Zawodowego. Kompleks wojskowy będzie do dyspozycji 15. Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Nowa jednostka WOT i działka warta 60 mln zł
To nowa jednostka, która funkcjonuje zaledwie kilka miesięcy – od września 2024 roku. Jej dowódcą jest płk Leszek Giergielewicz. Brygada ma liczyć ok. tysiąca żołnierzy w trzech batalionach lekkiej piechoty.
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, podkreślił, że przekazanie nieruchomości wojsku to inicjatywa samorządu. Sama działka warta jest ok. 60 mln zł, do tego należy doliczyć budynek, który – jak zaznacza portalsamorzadowy.pl – jest w dobrym stanie technicznym i „szybko można go przystosować do potrzeb wojska”.
Władze miasta liczą na wsparcie finansowe i organizacyjne ze strony rządu. Budową nowej jednostki zajmie się spółka komunalna Gorzowskie Inwestycje Miejskie. Wojska Obrony Terytorialnej, do których należy 15. Lubuska Brygada, zgodnie z założeniem wspierają lokalne władze w zarządzaniu kryzysowym. Oprócz obrony kraju, współpracują z innymi służbami podczas klęsk żywiołowych i zagrożeń.
Powrót wojska do Gorzowa to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także impuls dla lokalnej gospodarki. Nowa jednostka wojskowa ma przyczynić się do rozwoju regionu i stworzenia nowych miejsc pracy.
Źródło: money.pl
Dodaj komentarz