Nowa ustawa w SW? „Powołano zespół do jej przygotowania”

niezależny dziennik polityczny

Wszystko wskazuje na to, że funkcjonariusze Służby Więziennej również doczekają się zmian, jakie przygotowywane są już dla mundurowych podległym MSWiA. Chodzi m.in. o świadczenia mieszkaniowe. „Mając w szczególności na uwadze zwiększenie atrakcyjności świadczeń należnych funkcjonariuszom, podjęto decyzję o rozpoczęciu prac nad nową ustawą pragmatyczną” – poinformował resort sprawiedliwości. Jak dodał, dyrektor generalny SW powołał zespół do przygotowania projektu takiej ustawy.

O tym, że resort spraw wewnętrznych i administracji pracuje nad rozwiązaniami prawnymi w zakresie świadczeń mieszkaniowych wzorowanych na świadczeniach obowiązujących w wojsku, wiadomo nie od dziś. „Funkcjonariusze służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji będą mieli prawo do wyboru formy zakwaterowania na czas pełnienia służby. Jedną z przewidzianych form jest wypłata świadczenia mieszkaniowego w wysokości iloczynu określonej stawki i współczynnika świadczenia mieszkaniowego zależnego od miejsca pełnienia służby” – informował w zeszłym tygodniu resort spraw wewnętrznych i administracji.

Jak się okazuje, o podobne świadczenia dla funkcjonariuszy Służby Więziennej zapytał przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność” Andrzej Kołodziejski, który w połowie listopada wystosował pismo w tej sprawie do resortu sprawiedliwości. W zeszłym tygodniu więzienni związkowcy otrzymali odpowiedź w tej sprawie od dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

„Mając na względzie oczekiwania funkcjonariuszy Służby Więziennej, jak i obiektywnie ocenianą potrzebę zapewnienia lepszych warunków, na jakich świadczona jest służba, uznać należy za istotne poszukiwanie rozwiązań zmierzających do zreformowania pragmatyki służbowej w sferze uprawnień przysługujących kadrze Służby Więziennej, w tym także uprawnień związanych z kwestiami mieszkaniowymi” – podkreślił dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji MS sędzia Mirosław Przybylski. Jak dodał, chodzi m.in. o „dostosowanie rozwiązań obowiązujących w Służbie Więziennej do rozwiązań istniejących w innych służbach mundurowych”.

W odpowiedzi na pismo związkowców sędzia Przybylski zauważył, że wprowadzenie analogicznych uprawnień dla funkcjonariuszy Służby Więziennej wiąże się „ze skutkami finansowymi dla budżetu więziennictwa oraz z koniecznością dokonania zmian w ustawie o Służbie Więziennej”. „Dlatego też, mając w szczególności na uwadze zwiększenie atrakcyjności świadczeń należnych funkcjonariuszom, podjęto decyzję o rozpoczęciu prac nad nową ustawą pragmatyczną” – poinformował dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dyrektor Generalny Służby Więziennej na mocy Zarządzenia Nr 77/24 z dnia 25 października 2024 r. powołał zespół do przygotowania projektu takiej ustawy.
fragment pisma dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji MS sędziego Mirosława Przybylskiego z dnia 19 grudnia 2024 roku.

W piśmie czytamy, że zadaniem tego zespołu będzie wypracowanie – do 30 kwietnia 2025 roku – „odpowiednich założeń i przygotowanie na tej podstawie projektu nowej ustawy o Służbie Więziennej wraz ze wstępnymi projektami aktów wykonawczych”. „Wśród rozważanych propozycji znajdzie się między innymi ustanowienie dodatku stołecznego/aglomeracyjnego w Służbie Więziennej oraz zmiany w zakresie rozwiązań w obszarze świadczeń mieszkaniowych” – dodał sędzia Mirosław Przybylski.

Przypomnijmy. O tym, że w Służbie Więziennej już wkrótce może się pojawić dodatek stołeczny, mówiła w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart, odpowiedzialna w resorcie za więziennictwo. „Nie widzę powodu, żeby tego dodatku (stołecznego – przyp. red.) miało nie być w Służbie Więziennej” – podkreślała Maria Ejchart.

„I plan jest taki, żeby on się pojawił, bo absolutnie należy się funkcjonariuszom. Nie dlatego, że praca w Warszawie jest trudniejsza niż w Poznaniu, czy we Wrocławiu, ale dlatego, że koszty życia są tutaj wyższe i w Warszawie trudniej jest o funkcjonariusza, bo jest większy rynek pracy” – zaznaczała w rozmowie z redakcją wiceszefowa MS. Wyraziła przy tym nadzieję, że taki dodatek pojawi się w formacji „w przyszłym roku”.

Źródło: infosecurity24.pl

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*