Podatkiem wyrównawczym może zostać objętych 40 polskich spółek-matek wraz ze spółami podległymi – poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.
W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych, który ma doprowadzić do opodatkowania przedsiębiorstw międzynarodowych na poziomie co najmniej 15 proc.
Podatek wyrównawczy. Ile firm obejmie?
– Według naszych analiz to będzie to 40 spółek-matek łącznie ze spółkami podległymi. I to są te polskie podmioty. Łącznie tych podmiotów, które mogą być potencjalnie objęte tym podatkiem, będzie ok. 7 tys. – powiedział Neneman podczas dyskusji w Sejmie, odpowiadając na pytanie o to, ile firm objętych zostanie tym podatkiem.
Projekt ten implementuje przepisy dyrektywy 2022/2523 z 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej.
Jest to rozwiązanie, w wyniku którego największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą podlegały każdego roku sprawdzeniu, czy spełniają wymóg minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania na poziomie 15 proc. Jeśli efektywny poziom opodatkowania dochodu dla danej grupy międzynarodowej w określonej jurysdykcji będzie wynosił poniżej progu, to na taką grupę zostanie nałożony odpowiedni podatek wyrównawczy.
Co jest w projekcie ustawy, nad którym pracuje Sejm
Projektowany system wprowadza kilka form podatków wyrównawczych:
– globalny podatek wyrównawczy nakłada obowiązek zapłacenia podatku wyrównawczego co do zasady na jednostkę dominującą najwyższego szczebla w grupie w jurysdykcji, w której ma siedzibę, od swoich nisko opodatkowanych jednostek zależnych w innych jurysdykcjach;
– krajowy podatek wyrównawczy, opłacany w państwie, w którym znajdują się nisko opodatkowane jednostki składowe grupy;
– podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków: obowiązek zapłacenia podatku wyrównawczego na jednostki z grupy znajdujące się w państwie unijnym w sytuacji, gdy jednostka dominująca działa w innej jurysdykcji, w której nie ma systemu globalnego podatku minimalnego.
Ustawa będzie miała zastosowanie w przypadku tych grup, których skonsolidowane przychody w 2 latach z 4 ostatnich lat wyniosły co najmniej 750 mln euro.
Źródło: dorzeczy.pl
Czy naprawde, potrzebujemy wie,cej podatko’w?! Trump powiedzial/….nie.