Kolejny gigant ogłasza zwolnienia. Pracę straci prawie 5 tys. osób

niezależny dziennik polityczny

Niemiecki producent maszyn i części samochodowych Schaeffler ogłosił we wtorek plan zwolnienia 4,7 tys. pracowników w Europie. Decyzja zapadła po tym, jak zysk operacyjny firmy spadł niemal o połowę w trzecim kwartale.

W wyniku tej informacji wartość akcji Schaefflera spadła o 4,6 proc., a od początku roku notują one spadek o ponad 20 proc. Problemy branży motoryzacyjnej w Europie obejmują wysokie koszty produkcji, rosnącą konkurencję z Chin, a także konieczność przejścia na pojazdy elektryczne i malejący popyt.

— Jesteśmy zaniepokojeni tą wiadomością — powiedział Ulrich Schoepplein, szef rady zakładowej Schaefflera, w oficjalnym oświadczeniu. Schoepplein wezwał zarząd do rozmów z przedstawicielami pracowników w celu znalezienia długoterminowych alternatyw, które pozwolą na ocalenie miejsc pracy.

Największe redukcje zatrudnienia mają dotknąć Niemiec, gdzie planowane jest zwolnienie około 2,8 tys. osób w dziesięciu zakładach. Pozostałe zwolnienia obejmą pięć zakładów w Europie, a dwa z nich zostaną całkowicie zamknięte. Schaeffler nie podał dokładnych lokalizacji tych zakładów.

Łącznie 1 tys. miejsc pracy zostanie zlikwidowanych przez przesunięcia, co zmniejszy liczbę zwolnionych pracowników do 3,7 tys., czyli o 3,1 proc. ogółu zatrudnionych, który wzrósł po połączeniu Schaefflera z producentem systemów elektrycznych Vitesco.

Program oszczędnościowy, który ma zakończyć się do 2029 r., pozwoli firmie zaoszczędzić około 290 mln euro rocznie, chociaż jego koszty wyniosą około 580 mln euro.

Schaeffler ogłasza zwolnienia grupowe. Pracę straci prawie 5 tys. osób

Inne firmy w sektorze motoryzacyjnym również borykają się z trudnościami. Tego samego dnia francuski producent opon Michelin ogłosił redukcję zatrudnienia o 1,2 tys. pracowników oraz zamknięcie dwóch zakładów we Francji do 2026 r. Decyzje te spowodowane są osłabieniem popytu oraz konkurencją ze strony tanich producentów z Azji.

Na sytuację Schaefflera wpłynęły również spadające zamówienia w jego sektorze przemysłowym, który produkuje komponenty do turbin wiatrowych i robotów przemysłowych. Słaby popyt i konkurencja cenowa w Chinach, zwłaszcza w sektorze energetyki wiatrowej, negatywnie wpłynęły na wyniki firmy w trzecim kwartale.

W odpowiedzi Schaeffler planuje sprzedaż zakładu produkcji robotów przemysłowych Melior Motion i przeniesienie operacji innego zakładu automatyki przemysłowej Ewellix do Schweinfurtu, zamykając fabrykę Ewellix na Tajwanie. Co warto dodać, Schaeffler nabył Melior Motion i Ewellix zaledwie dwa lata temu.

Źródło: fakt.pl

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*