Beko Europe szykuje się do grupowych zwolnień w swoich zakładach w Polsce. W sumie pracę ma stracić nawet 1800 osób. Money.pl dotarł do szczegółów porozumienia dotyczących zwolnień grupowych we Wrocławiu.
Money pl jako pierwszy informował, że Beko Europe (dawniej Whirpool) planuje znaczące zwolnienia w zakładach w Polsce. Firma zdecydowała o zakończeniu działalności zakładów w Łodzi (gdzie produkuje kuchenki, suszarki i komponenty plastikowe) oraz wrocławskiej fabryki lodówek. W sumie pracę ma stracić nawet 1800 osób.
Zwolnienia w Beko. Na taką odprawę mogą liczyć pracownicy
Krzysztof Domagała, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” przy Beko, w rozmowie z money.pl potwierdza, że firma osiągnęła porozumienie ze związkami zawodowymi dotyczące zakończenia działalności fabryki lodówek we Wrocławiu. Negocjacje między firmą a związkami zawodowymi doprowadziły do ustalenia kompleksowego pakietu odpraw dla pracowników.
– Porozumienie to stanowi konstruktywny wynik empatycznego dialogu, który koncentrował się na ochronie interesów pracowników w tej fazie przejściowej – komentuje Krzysztof Domagała.
Warunki finansowe porozumienia są uzależnione od stażu pracowników objętych zwolnieniami grupowymi. Osoby ze stażem krótszym niż 10 lat dostaną jedną odprawę za każdy pełny rok stażu pracy oraz jedną dodatkową płatność w wysokości minimalnego wynagrodzenia według stawki planowanej od 1 stycznia 2024 r. – informuje przewodniczący zakładowej „Solidarności”.
Dla pracowników z co najmniej 10-letnim stażem przewidziane jest 11 odpraw oraz dodatkowa płatność w wysokości minimalnego wynagrodzenia za każdy pełny rok powyżej 10 lat stażu pracy.
Będzie także premia za frekwencję – niezależnie od stażu każdy pracownik, który nieprzerwanie pracował w firmie od listopada 2024 r. do kwietnia 2025 r., z nie więcej niż dwoma dniami zwolnienia lekarskiego miesięcznie, otrzyma dodatkową jedną odprawę.
– Ubolewamy jad tym, że nie udało się doprowadzić do zmiany decyzji dotyczącej zamknięcia fabryki we Wrocławiu. Wynegocjowane odprawy są dobre, dużo wyższe niż w pierwotnej propozycji, premiują pracowników z długoletnim stażem pracy. Oprócz podstawowych odpraw, zakładają pakiet odszkodowań za każdy rok pracy – komentuje w rozmowie z money.pl Małgorzata Calińska-Mayer z wrocławskiej „Solidarności” i ekspert Europejskiej Rady Whirpoola.
Zwolnienia grupowe w Beko. Oto powód
– Proponowana restrukturyzacja to trudny, ale konieczny krok, aby zabezpieczyć przyszłość produkcji w Polsce i zapewnić zrównoważoną i rentowną przyszłość dla Beko Europe. Decyzja ta była bardzo trudna, a my w pełni doceniamy i szanujemy znakomitą kadrę zarówno w Łodzi, jak i we Wrocławiu. Naszym priorytetem jest wsparcie naszych pracowników w czasie tego przejścia z pełną transparentnością i empatią – przekonywał w oficjalnym komunikacie Francesco Celentano z władz Beko Europe.
Po zakończeniu restrukturyzacji działalność produkcyjna Beko w Polsce skoncentruje się na kluczowych liniach produktowych, takich jak pralki, zmywarki i piekarniki do zabudowy. Zmiany tłumaczone są zmieniającym się rynkiem oraz słabym popytem na produkty wytwarzane w Polsce.
„Polskie zakłady produkcyjne, szczególnie w Łodzi i we Wrocławiu, od kilku lat notują znaczne straty finansowe. Sytuacja stała się widoczna po szczegółowym przeglądzie strategicznym, rozpoczętym w kwietniu tego roku i wymaga podjęcia zdecydowanych działań, aby zapewnić długoterminową rentowność działalności firmy” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Beko Europe w kwietniu połączyło się z firmą Whirlpool w Europie. Nowo utworzone Beko Europe jest w 75 proc. własnością Beko B.V i w 25 proc. własnością Whirlpool Corporation.
Źródło: money.pl