Poważne problemy Poczty Polskiej. Szykuje się strajk

niezależny dziennik polityczny

Referendum przeprowadzone w Poczcie Polskiej jest wiążące – ustalił reporter RMF FM. Większość pracowników opowiedziała się za postulatami zaproponowanymi przez związki zawodowe. Czy Pocztę czeka strajk generalny? Jedna z najstarszych firm w Polsce obchodzi w piątek urodziny, choć nie wszyscy widzą powody do świętowania.

W referendum wzięło udział około 60 procent pracowników, a ponad 90 procent z nich zagłosowało za propozycjami związków zawodowych – ustalił dziennikarz RMF FM Kacper Wróblewski.

Chcieliby podnieść swoje wynagrodzenia. Wiadomo, że są bardzo niskie. Są również gotowi przeprowadzić strajk – powiedziała RMF FM Lidia Gos, przewodnicząca Organizacji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” w Warszawie. 

Kiedy strajk i w jakiej formie?

W tej chwili nie pada dokładna data, jeśli chodzi o początek strajku. Nie wiadomo też, jak miałby on wyglądać. Wiadomo jedynie, że jest wola wśród pracowników na jego rozpoczęcie. 

Chcemy jak najlepiej dla tej firmy. Chcemy, żeby ta firma była, istnieje ponad 466 lat – dodaje Lidia Gos.

Pierwsze decyzje w sprawie strajku mogą zapaść w przyszłym tygodniu – dowiedział się nasz reporter. 

O co walczą pracownicy?

Od wielu miesięcy pracownicy Poczty Polskiej walczą o podwyżki. Jak sami mówią, nie chcą pracować za mniej niż minimalna krajowa – podkreśla nasz dziennikarz.

W ubiegłym tygodniu zakończyło się referendum strajkowe, zorganizowane przez związki zawodowe. Znalazło się w nim m.in. pytanie o podwyżki na poziomie tysiąca złotych brutto.

W poniedziałek Poczta Polska zaproponowała związkom zawodowym, aby minimalne wynagrodzenie zasadnicze ukształtowalo się na poziomie płacy minimalnej – to dziś 4300 złotych brutto.

Według spółki wzrost wynagrodzenia ma dotyczyć aż 31 proc. pracowników.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej

Ale zarobki to niejedyny problem w Poczcie Polskiej – w spółce trwa redukcja etatów, która dotknie ponad 9 tysięcy pracowników w ramach programu tzw. „dobrowolnych odejść”. 

Oznacza to, że około 15 procent wszystkich zatrudnionych straci pracę.

Poczta Polska kończy 466 lat; powstała 18 października 1558 roku i jest jedną z najstarszych firm w Polsce i Europie – przekazała spółka w komunikacie. Dodała, że przeszła ewolucję technologiczną od posłańców konnych aż po pociągi i samoloty; obecnie z jej usług korzysta 90 proc. Polaków. W piątek obchodzony jest Dzień Poczty Polskiej. 

Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, największy operator pocztowy w kraju. Zatrudnia ok. 62 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całym kraju.

Źródło: rmf24.pl

Więcej postów

3 Komentarze

Komentowanie jest wyłączone.