Tłumy grzybiarzy. Mówią, co się dzieje w polskich lasach. “Szaleństwo”

Pogoda we wrześniu rozpieszcza miłośników grzybobrania. Ostatnie opady deszczu poprawiły wilgotność gleby i ściółki leśnej, co sprawiło, że lasy obrodziły grzybami. Z wędrówki z lasu można wrócić z pełnym koszem borowików. Sieć zalały zdjęcia i nagrania pokazujące wspaniałe zbiory.

Wysyp grzybów w polskich lasach. “200 prawdziwków w dwie godziny”

Miłośnicy grzybobrania w niektórych regionach Polski przeżywają obecnie raj. Wrzesień przyniósł wysokie temperatury i deszczową aurę, co sprawiło, że lasy zaroiły się od grzybów. Na grupach tematycznych w mediach społecznościowych można zauważyć prawdziwy wysyp grzybów. Wygląda na to, że w tym roku lasy obfitują w wyjątkowe zbiory.

Świetne warunki do grzybobrania panują obecnie na południu Wielkopolski, Podkarpaciu, a także w województwach świętokrzyskim i opolskim – w okolicach Nysy, Prudnika i Olesna. Grzybiarze donoszą, że można znaleźć tam dorodne prawdziwki, podgrzybki oraz kozaki.

– Znajoma wczoraj w dwie godziny zebrała 200 prawdziwków. To jakieś szaleństwo. Nie wiem jak to możliwe, że prawdziwki zwykle rzadko występujące, w tym roku przebijają liczebnością zwykłe podgrzybki – mówi mieszkanka Wielkopolski, cytowana przez portal epoznan.pl.

“Szykuje się obfity sezon”. Dobre wieści dla grzybiarzy w całej Polsce

Prawdziwy grzybiarz nigdy nie zdradza swoich najlepszych miejsc na grzybobranie i to jest jego święte prawo, ale nie jest tajemnicą, że niektóre regiony po prostu słyną z grzybnych lasów.

Portal grzyby.pl pokazuje mapę, na której można śledzić zbiory grzybiarzy z różnych regionów Polski. Lokacje w poszczególnych województwach są oznaczone kolorami, które pokazują ilość zebranych grzybów na jedną osobogodzinę.

“Zwiastunem wysypu są maślaków, pierwsze młode podgrzybki oraz prawdziwki. W tym roku zbiega się on z masowym wysypem czubajki kani. Rozkład wysypu jest dość nierównomierny. Obszary zapóźnione doszlusują na dniach, a te najbardziej suche dopiero w październiku. Szykuje się tego roku obfity sezon” – podaje portal.

Jak i gdzie zbierać grzyby? O tym wie każdy doświadczony grzybiarz

Warto pamiętać, że różne gatunki grzybów preferują konkretne rodzaje drzew. Maślaki, koźlarze i borowiki często rosną pod dębami, osikami, brzozami, topolami oraz modrzewiami. Popularną techniką podczas grzybobrania jest przemieszczanie się od jednej brzozy do drugiej. W lasach brzozowych najczęściej spotyka się koźlarze. Grzyby te preferują także lasy świerkowe, skraje polan oraz inne nasłonecznione miejsca.

Pod świerkami często rosną rydze, natomiast w ciepłych lasach liściastych, zwłaszcza pod dębami i grabami, można znaleźć podgrzybki. W młodych zagajnikach sosnowych natomiast spotkamy maślaki.

Więcej postów

polub nas!