Krzysztof Bosak o powodzi: Rząd ma sporo do ukrycia

niezależny dziennik polityczny

„Wczorajsza debata trwała 7 godzin. Wszystko po to, by zmęczyć publiczność, żebyśmy nie pytali o kluczowe fakty – powiedział Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji, wicemarszałek Sejmu w Porannej rozmowie w RMF FM. Jak dodał, rząd ma sporo do ukrycia, a premier unika wskazania winnych za brak przygotowania do powodzi. „W mojej ocenie sztab był operacją PR-ową, obliczoną na marketingowe efekty” – podsumował gość Roberta Mazurka.

Dobry PR nastawiony na marketingowe efekty

Jak powiedział Krzysztof Bosak w Porannej rozmowie w RMF FM, posiedzenia sztabu kryzysowego były „operacją PR-ową obliczoną na marketingowe efekty”.

Wyglądało to tak, jakby rząd w tym potoku gadulstwa chciał coś ukryć. Wydaje mi się, że ma sporo do ukrycia i chodziło o to, by publiczność zmęczyć i żeby nikt nie pytał o kluczowe fakty. Premier unika wskazania winnych za brak przygotowania, za brak wprowadzenia procedur ostrzegawczych, za to, że lokalne społeczności i samorządowcy zostali kompletnie zaskoczeni nadchodzącą falą powodziową. W Czechach, we Włoszech czy w Austrii to zarządzanie wyglądało zupełnie inaczej. U nas przygotowań do ewakuacji nie było do ostatniego momentu – skomentował wicemarszałek Sejmu.

Specustawa powodziowa

W Polsce trwa zaciekła dyskusja o wczorajszym posiedzeniu rządu dotyczącym powodzi w południowo-zachodniej Polsce i specustawie powodziowej. Co o niej sądzi gość Roberta Mazurka?

Specustawa jest po to, żeby zamknąć usta krytykom – mówił w Porannej rozmowie RMF FM Krzysztof Bosak.

Jak dodał, 10% powiatów jest objętych klęską powodziową. Ma to znaczenie wyborcze dla rządu. W tej chwili widać, że politycy posłużyli się specustawą, aby „wrzucić” tam tematy, o których nie mieli odwagi mówić wcześniej.

Chodzi m.in. o wycofanie się z programu Laptop plus (program zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop).

Z tej ustawy nie dowiadujemy się za dużo o rzeczywistej pomocy popowodziowej, o odbudowie infrastruktury – przyznał wicemarszałek Sejmu.  

„Czy w takim razie Konfederacja poprze ustawę?” – zapytał swojego gościa Robert Mazurek. 

Możliwe, że podczas głosowania się wstrzymamy. Możliwe, że ją poprzemy – odpowiedział wymijająco polityk.

Jak dodał, mam wrażenie że największe konkrety są w sprawach drobnych – darmowa pomoc psychologiczna czy dodatkowe dni wolne. Jednym z największym kuriozum, jakie widziałem jest obecna zapomoga od zapomogi (100 tys. zł lub 200 tys. zł) – wyznał gość Roberta Mazurka. Jak wytłumaczył, jak ktoś uzyska środki na remont domu lub mieszkania i ma jednocześnie dziecko to może osobno wystąpić na zapomogę na dziecko (1 tys. zł) na podstawie poprzedniej zapomogi. To nie można byłoby zrobić tak, że poprzednia zapomoga będzie po prostu wyższa o tysiąc złotych, jeśli ktoś ma dziecko?

„To wygląda jak populizm”

To wygląda jak populizm – podsumował Krzysztof Bosak.

Gość Roberta Mazurka dziwił się, czego nie ma w tej specustawie? Liberalizacja handlu w niedzielę, grupy w szkole… Tylko nie wiemy, kiedy domy będą odbudowane.

Moim zdaniem najważniejsza rzecz teraz to określenie dnia, w którym mają zostać wysłane pieniądze do potrzebujących i dnia, do którego mają wypłynąć, czyli określenie widełek terminowych – powiedział poseł Konfederacji.  

Jak dodał, dziś najważniejsza jest skala pomocy i czas. Jeśli ktoś dostanie pieniądze za kilka miesięcy to mu to w niczym nie pomoże. Zaczyna się jesień, za chwilę zima. Ludzie teraz muszą dostać fundusze na odbudowę, żeby mogli mieszkać w swoich domach czy mieszkaniach – podsumował Krzysztof Bosak.

Polityk Konfederacji sam zastanawiał się, czy pomoc powodzianom jest traktowana dostatecznie poważnie przez rząd.

Nie jestem pewny po tym kilkugodzinnym wczorajszym posiedzeniu, czy rząd traktuje tą sprawę z pełną powagą – wyznał wicemarszałek.

W środowy wieczór szef rządu oraz ministrowie przedstawili w Sejmie informację na temat wrześniowej powodzi oraz działań podjętych w celu usunięcia jej skutków.

Źródło: rmf24.pl

Więcej postów