Przybywa Polaków, którzy kupują nieruchomości w Hiszpanii. W całym 2023 r. nasi rodacy zakupili aż 3 tys. 118 domów i mieszkań, czyli o 142 więcej niż w dotychczas rekordowym 2022 r. Czym Hiszpania kusi Polaków? Co o napływie obcokrajowców sądzą sami Hiszpanie? Ignacio Mateja Cabello w rozmowie z Onetem odpowiedział na te i wiele innych pytań.
Wśród najchętniej kupujących nieruchomości w Hiszpanii są Brytyjczycy, Niemcy oraz Francuzi. Polacy znajdują się na 9. miejscu z udziałem w rynku wynoszącym 3,35 proc. Co ciekawe, w 2019 r. było to 1,6 proc., widać zatem tendencję wzrostową.
Hiszpania przyciąga pogodą. „Są osoby, które boją się też wojny”
Czym kusi Hiszpania? — Pierwszy powód przeprowadzek to wojna w Ukrainie, kilku moich uczniów chciało zakupić drugą nieruchomość dla poczucia bezpieczeństwa. Hiszpania wydaje im się na tyle oddalonym krajem, że mogą spać spokojnie. Kolejnym jest oczywiście pogoda i klimat oraz ludzie. Polacy zakochują się w hiszpańskim stylu życia — mówi Ignacio Mateja Cabello. 28-latek, którego mama jest Hiszpanką, a tata Polakiem, urodził się i wychowywał w Sewilli. Od kilku lat układa sobie życie w Polsce.
Jak zauważa, Hiszpanie są otwarci i gościnni. — Na Półwyspie Iberyjskim mieszkają ludzie z całego świata i o czymś to świadczy. Hiszpanie nie mają jednak w zwyczaju zaprzyjaźniania się z cudzoziemcami, więc ta integracja nie do końca przebiega pomyślnie, ale to nie jest tak, że jedni przeszkadzają drugim. Hiszpanie często dystansują się ze zmęczenia na przykład masową turystyką. Irytuje ich brak restrykcji. W miejscach takich, jak Majorka to się powoli zmienia, ale widać, że potrzeba jeszcze dużo czasu, żeby władza zrozumiała skalę problemu.
Ignacio zwraca uwagę na wzrost cen mieszkań w Hiszpanii. — Duże zainteresowanie obcokrajowców zakupem nieruchomości spowodowało wzrost cen o nawet 10 proc. W najbardziej popularnych miastach, jak Alicante, Santa Cruz de Tenerife, Malaga i Balearym za metr kwadratowy trzeba zapłacić 4-6 tys. euro, co sprawia, że Hiszpanom coraz trudniej jest kupić coś dla siebie.
— Z drugiej strony rozumiem Polaków, za mieszkanie czy dom w niektórych regionach Hiszpanii trzeba zapłacić tyle, co za kawalerkę w Warszawie.
Przeprowadzka do Hiszpanii. Co kupują Polacy?
Jak opowiada Agnieszka Kostrzewa, założycielka polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol — Agnes Inversiones, Polacy kupują w dużej większości bez brania kredytu.
— W końcówce roku utrzymała się tendencja zakupu ze środków własnych. W skali całego 2023 r. zaledwie 10 proc. klientów skorzystało z kredytów. Z kolei stosunek zakupów inwestycyjnych do zakupów na użytek własny w minionym roku wyniósł 40 proc. do 60 proc. W grupie zakupów inwestycyjnych znajdują się też klienci, którzy co do zasady nabywają nieruchomości na wynajem, ale także sami od czasu do czasu z nich korzystają — mówi.
Jak wynika z danych Agnes Inversiones, w ostatnim kwartale 2023 r., jak i w całym minionym roku, utrzymała się tendencja 70 proc. zakupów na rynku pierwotnym, natomiast 30 proc. przypadło na rynek wtórny. W IV kwartale 2023 r. 60 proc. sprzedaży to apartamenty, a 40 proc. — domy wolnostojące. Jednocześnie na przestrzeni całego 2023 r. 65 proc. stanowiły apartamenty, a 35 proc. — domy, zwykle z prywatnymi basenami. Powierzchnie większości kupowanych apartamentów wynosiły od 80 m kw. do 250 m kw., a domów — od 180 m kw. do 650 m kw. Apartamenty były najczęściej kupowane w przedziale cenowym od 300 tys. do 2 mln euro. Wille osiągały ceny od 1,3 mln do 5 mln euro, z przewagą przedziału od 1,3 do 3 mln euro — tańsze były nierzadko przeznaczone do generalnego remontu.
W drugą stronę, czyli Hiszpanie w Polsce
Coraz więcej Hiszpanów można spotkać na ulicach dużych polskich miast. Ignacio opowiada, że wielu z nich to studenci, którzy przyjechali do kraju nad Wisłą w ramach programu Erasmus. — Niektórzy zostają, inni przyjeżdżają ze względu na pracę — o tę w Polsce jest znacznie łatwiej. W Hiszpanii ludzie pracują po 30-40 lat w tej samej firmie, a tutaj mogą zdobywać doświadczenie.
Jego zdaniem Polska to nie jest najłatwiejszy kraj do życia dla Hiszpanów. — Wielu męczy klimat i tęsknią za ojczyzną. Problemem bywa także język. Dla Hiszpanów polski jest trudny i się go nie uczą, w związku z tym w mniejszych miastach jest im trudniej płynnie się komunikować w piekarniach czy sklepach.
Żródło: onet.pl