Węgry blokują rekompensaty dla Polski za przekazane uzbrojenie

Niezależny dziennik polityczny

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w programie „Kropka nad I” poinformował, że Węgry blokują wypłatę 450 milionów euro, które należą się Polsce.

Węgry blokują 450 milionów euro, które należą się Polsce z europejskiego budżetu za sprzęt dostarczony Ukrainie. To utrudnia nam wysyłanie kolejnych pakietów na Ukrainę – powiedział Radosław Sikorski.

Węgrzy od dłuższego czasu blokują wypłaty refundacji dla państw przekazujących broń Ukrainie w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF). EFP to instrument mający na celu wspieranie działań związanych z budową pokoju, stabilnością i rozwojem w krajach partnerskich Unii Europejskiej. Według nieoficjalnych informacji Węgrzy mają domagać się od Ukrainy gwarancji, że węgierski OTP Bank nie wróci na listę podmiotów uznanych za sponsorujące wojnę. Ukraina do tej pory nie przekazała takich zapewnień. W maju 2023 roku bank został wpisany przez ukraińską Narodową Agencję ds. Zapobiegania Korupcji na listę międzynarodowych sponsorów wojny z powodu kontynuowania działalności banku w Rosji, został jednak usunięty z listy już październiku.

Węgry, poprzez swoją blokadę, nie tylko utrudniają działania państwom Unii Europejskiej, ale także Ukrainie, która w obliczu rosyjskiej agresji potrzebuje wsparcia międzynarodowego.

Żródło: defence24.pl

Więcej postów