Czy Ukraińcy powinni być wyborcami w Polsce ?

Niezależny dziennik polityczny

Czy Ukrainiec może wybierać radnych, burmistrzów i prezydentów miast? Dziś Ukraińcy nie mają praw wyborczych w Polsce, ale UE nie zakazuje przyznania takiego prawa cudzoziemcom w wyborach lokalnych.

Uchodźcy z Ukrainy do 30 czerwca tego roku będą mogli korzystać z ułatwień m.in. w osiedlaniu się, podejmowaniu pracy i uzyskiwaniu świadczeń socjalnych w Polsce. Tak stanie się dzięki uchwalonej przez Sejm w ostatni piątek ustawie. Nowelizacja ta jedynie przesuwa terminy obowiązywania uprawnień wprowadzonych przed niespełna dwoma laty, gdy zaczęła się rosyjska agresja na Ukrainę. Jednak przedłużanie się tego konfliktu może oznaczać, że sporo Ukraińców pozostanie w Polsce na dłużej.

Czy w takiej sytuacji mogliby otrzymać także prawa wyborcze, choćby na poziomie samorządów gminnych? Starania o to zapowiada Związek Ukraińców w Polsce.

2 miliony Ukraińców

– Dotychczas nie wpływały do nas wnioski w tej sprawie – przyznaje posłanka Wanda Nowicka, przewodnicząca sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

– Gdyby taki projekt wpłynął, to musiałby mieć mocnego rzecznika, by go przeforsować – ocenia Nowicka. Zastrzega, że jej komisja zajmuje się głównie sprawami osób, które mają polskie obywatelstwo.

Więcej postów

polub nas!